28. 03. 2018 19:39 | BRATISLAVA/TV Markíza

Okrem Moniky Jankovskej sa mal s mafiou zapliesť aj prokurátor z Trenčína

Ten sa mal nepriamo podieľal na násilnom prebratí podniku Fatima pôvodným majiteľom.

Adolf Pompa (archívna snímka)
Adolf Pompa (archívna snímka) Foto: TV Markíza

Okrem bývalej sudkyne Moniky Jankovskej sa mal s mafiou zapliesť aj prokurátor z Trenčína. Tvrdí to muž, ktorý kedysi pracoval pre podsvetie. Dokonca opisuje, že aj prokurátor mal za svoje služby vziať od Petra Čongrádyho miliónový úplatok. A opäť sa to týka násilného prebratia trenčianskeho podniku Fatima. Prokurátor ale obvinenia odmieta a majiteľov baru nepozná.

 

Michal Vida spomína na nahrávke okrem Moniky Jankovskej aj trenčianskeho prokurátora Adolfa Pompu. Ten sa podľa neho nepriamo podieľal na násilnom prebratí podniku Fatima pôvodným majiteľom. Opisuje, že keď Peter Čongrády vymyslel plán, že ich dá zavrieť a potom zase zariadi, aby ich prepustili, prokurátor mal vziať aj úplatok za to, že sa voči rozhodnutiu Jankovskej neodvolá.

„Všetkých prepustila na slobodu, pričom podľa dohody sme niesli peniaze aj prokurátorovi Pompovi, ktorý dostal za svoje služby rovný milión korún," povedal svedok a bývalý spolupracovník Petra Čongrádyho Michal Vida.

Pôvodných majiteľov Fatimy Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka obvinili z vydierania iného podnikateľa. Sudkyňa Jankovská ich spolu s ďalšími mužmi odsúdila. Za mrežami boli 20 mesiacov. Čongrády sa chcel takto podniku zmocniť.

„Pán Čongrády im oznámil, že za slobodu sa platí a že keď chceli ísť z väzby von, tak nech zaplatia, že Jankovskej už boli zaplatené tri milióny korún a pánovi spomínanému prokurátorovi okresnej prokuratúry Trenčín pánovi Pompovi dal milión korún, aby sa prokuratúra neodvolala proti rozhodnutiu," povedal Vida.

Jeho slová potvrdzuje aj Ondrej Janíček, ktorý od Čongrádyho počul prokurátorovo meno na vlastné uši. Tvrdí, že keď ich prepustili z väzby, brali ich rovno za ním. „Čongrády, keď ma uniesli povedal, že zaplatil milión korún Pompovi, to je šéf okresnej prokuratúry vtedajší," povedal Ondrej Janíček.

Prokurátor Adolf Pompa ale tvrdí, že túto trestnú vec nikdy nikoho z nich nepozná a žiadny úplatok nevzal. „No to je nehorázna lož a je to krivé obvinenie. Ako som mohol, keď tieto veci som nedozoroval, nepoznám týchto ľudí, neprišiel som do styku," bráni sa bývalý prokurátor Adolf Pompa.

„Mená ako Čongrády, Zúbek vám niečo hovoria? Poznáte ich, stretli ste sa s nimi?"

„Z počutia samozrejme, ale ja som s nimi vôbec neprichádzal do úvahy, absolútne. Nikdy som nebol šéfom len radovým prokurátorom na okresnej prokuratúre v Trenčíne," povedal Pompa.

„Či už bol šéfom alebo akým spôsobom rozhodoval v tejto veci, ale jednoducho, tak ako on povedal, tak sa dialo. Neodvolala sa prokuratúra, čiže už len toto smrdí," povedal Ondrej Janíček.

„Jeho služobný pomer k 31.7.2012 a to z dôvodu vzniku starobného dôchodku," povedal Marian Sipavý z Krajskej prokuratúry v Trenčíne.

Dnes už bývalý prokurátor zvažuje, že podá trestné oznámenie za krivé obvinenie. Ako to teda celé bolo, kto koho zavádzal? Peter Čongrády to už neobjasní, v roku 2004 ho rozstrieľali. Svedectvo Michala Vidu preverovala protikorupčná jednotka. Po takmer týždni nám potvrdili, že začali trestné stíhanie vo veci zneužívania právomoci verejného činiteľa, prijímanie úplatku a podplácania.

„Po preverení všetkých potrebných skutočností vyšetrovateľ Policajného zboru dňa 17.07.2017 vec ukončil pretože nebol dôvod na začatie trestného stíhania pre podozrenie z uvedených trestných činov," píše sa v stanovisku polície.

Michal Vida ale na svojich svedectvách o prepojení mafie na štátnych úradníkov trvá. Netají sa tým, že pracoval pre podsvetie. Dodnes figuruje v mafiánskych zoznamoch. Priznal aj to, že bol stíhaný. Podľa prezídia za posledné roky trikrát pre daňové podvody. A hoci jeho oznámenie odmietli, celý postup preverí ešte generálna prokuratúra.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce