29. 03. 2018 17:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Štát podal žalobu na advokáta Bžána

Radomír Bžán považuje žalobu za nedôvodnú a tvrdí, že je ak sa raz dohodnú a schvália podmienky kontraktu, nie je možné potom prísť a celú zmluvu spochybňovať.

Advokátska kancelária Radomíra Bžána.
Advokátska kancelária Radomíra Bžána. Foto: TV Markíza

Zásadný posun v kauze miliónovej odmeny. Štát podal žalobu na advokáta Radomíra Bžána. Na súde bude od neho žiadať späť všetky vyplatené milióny. Pre Televíziu Markíza to potvrdil minister hospodárstva Peter Žiga. Štát považuje zmluvu na právne služby za neplatnú. Rozprávková odmena je naďalej zaistená políciou.

 

Sedemdesiatsedem miliónov eur. Suma, za ktorú by štát vedel postaviť ešte jeden Národný futbalový štadión. Takúto odmenu mal pôvodne dostať advokát Radomír Bžán za vyhratý 700-miliónový spor o elektráreň Gabčíkovo.

„Budeme rokovať o znížení," povedal ešte v októbri minulého roka po prevalení škandálu šéf štátnej akciovky MH Manažment Branislav Bačík, ktorého stála kauza miesto.

Odmena nakoniec klesla na vyše 17 miliónov eur, Bžánovi ju aj vyplatili, no ministerstvo zároveň avizovalo, že sa o ňu bude súdiť. Na žalobe robili štyri mesiace, na súd ju podali začiatkom marca.

„Podali sme žalobu na vrátenie sumy, ktorú sme zaplatili podmienečne pánovi Bžánovi a čakáme na súdny spor," povedal minister hospodárstva Peter Žiga.

Podľa Žigu všetky pokusy dohodnúť sa s advokátom Bžánom mimosúdne stroskotali. Štát žalobu postavil najmä na zisteniach Úradu pre verejné obstarávanie. Ten našiel v MH Manažmente, ktorý je nástupcom Fondu národného majetku, viaceré vážne porušenia zákonov pri súťaži na právne služby. Bžán mal totiž dostať zákazku bez súťaže.

„Podmienky pri prideľovaní súdnych sporov neboli transparentné," povedal Peter Žiga.

Na žalobe spolupracoval právnik Andrej Leontiev. Ten tvrdí, že na základe týchto zistení je automaticky aj samotný kontrakt s Radomírom Bžánom iba zdrapom papiera. „Tá zmluva je neplatná. To znamená, že všetko, čo sa na základe tej zmluvy plnilo, nemalo právny titul a strany si majú vrátiť to plnenie," povedal právnik Andrej Leontiev.

„My budeme žiadať vrátenie celej sumy a presunieme dôkazne bremeno na neho," doplnil Peter Žiga.

Advokátska kancelária považuje žalobu za nedôvodnú a tvrdí, že je ak sa raz dohodnú a schvália podmienky kontraktu, nie je možné potom prísť a celú zmluvu spochybňovať.

„Postup spoločnosti MH Manažment v tejto veci považujeme za nešťastný, nepochopiteľný a nesprávny. Tým ako spoločnosť postupuje voči našej advokátskej kancelárii zrejme naznačuje, že za 100-percentný úspech v konaní o 700 miliónov nepatrí našej advokátskej kancelárii žiadna odmena, to je, že sme mali poskytnúť právne služby zadarmo a na vlastné náklady," povedal Radomír Bžán.

„Ten súdny spor vyhral, nejaká odmena mu prináleží ale o tom rozhodne súd," poznamenal Peter Žiga.

Bžán zároveň tvrdí, že aj keby bolo určenie výšky odmeny na rozhodnutí súdu, suma by sa tak či tak približovala k terajším 17 miliónom.

Celú kauzu vyšetruje aj Národná kriminálna agentúra. Aj preto zatiaľ Bžán s miliónmi hýbať nemôže, od novembra ich polícia zadržiava na účte.


VIAC Z Domáce