Mimoriadna správa
Ladislava Bašternáka podmienečne prepustili po odpykaní časti trestu z väzenia
Viac v článku
29. 03. 2018 17:22 | POPRAD/TV Markíza

Veľké sťahovanie pod Tatrami: Z kina do unimobuniek

Nie však všetci ich noví obyvatelia sú spokojní.

Sťahovanie obyvateľov Matejoviec.
Sťahovanie obyvateľov Matejoviec. Foto: TV Markíza

Z kina do nových unimobuniek. Približne stodvadsať ľudí z popradskej mestskej časti Matejovce pripravil požiar o strechu nad hlavou. Do Zeleného štvrtka (29. 3.) bývali v provizórnych podmienkach. Po viac ako mesiaci ich presťahovali do lokality, kde pôvodne bývali.

Reportér TV Markíza Marek Vnenčák nakrúcal sťahovanie od obeda. Pred kino Máj prišiel pre dočasných obyvateľov autobus. To, čo im po požiari zostalo, zbalili do zopár igelitových vriec. Zložili lehátka, upratali po sebe, pred sebou mali len pár minútovú cestu a vrátili sa na staronovú adresu.

V jednej unimobunke bude bývať 13 ľudí. Milan Polhoš sa nesťažuje, v ostatných rodinách cítiť zlosť.  "Zase budeme spať ako psy," povedal nám jeden z obyvateľov osady.

Vo vnútri majú elektrický ohrievač a dvojplatničku, inak sú unimobunky prázdne. "Kde dáme nábytok, keď si ho môžeme kúpiť? Sebe na hlavu?" pýta sa.

Podľa člena krízového štábu mesta Poprad Jána Ondrišíka na metre štvorcové sú unimobunky väčšie ako to, čo zhorelo

Pre týchto ľudí to ale nie je prvé veľké sťahovanie. Kedysi bývali v kaštieli v centre Matejoviec. Tomu však dali zabrať tak, že hrozilo jeho zrútenie, preto im vybudovali náhradné ubytovanie za štyri milióny vtedajších korún. Keď sa sťahovali do nových priestorov, netajili nadšenie a sľubovali, že začínajú žiť odznova a oveľa lepšie.

A po 14 rokoch boli unimobunky v žalostnom stave, murované príbytky vyhoreli pri požiari. Radnica odkazuje, že urobí všetko preto, aby sa história neopakovala. Nového kontajnerové bývanie za 150-tisíc eur bude pod drobnohľadom strážnej služby aj sociálnych pracovníkov.

Platiť musia nájom aj prevádzkové náklady. Mesto hovorí o dočasnom bývaní a zvažuje niekoľko možností čo ďalej.

 


VIAC Z Domáce