12. 04. 2018 15:24 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Hodnotili vedecké aktivity univerzít, do svetového rebríčka sa dostalo deväť slovenských

Prečítajte si, ako obstáli v porovnaní s konkurenciou.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Je tu ďalšie hodnotenie univerzít po celom svete. Ide o rebríček zostavovaný Inštitútom informatiky na Middle East Technical University. Ranking URAP sumarizuje hodnotenie podľa kritérií, ktoré hodnotia vedecké aktivity univerzít.

Na celkovom hodnotení sa rôznou váhou podieľa šesť kritérií. Je to počet článkov v roku 2016, počet všetkých citácií za obdobie rokov 2012 až 2016, počet všetkých publikácií, impakt článkov, impakt citácií a medzinárodná vedecká spolupráca. 

V rankingu 2017 - 2018 bolo posudzovaných 4000 univerzít, z ktorých do hodnotenia postúpilo 2500 najlepších.

Medzi najlepšími univerzitami sveta je americký Harvard, druhou je univerzita v kanadskom Toronte a treťou je britská univerzita v Oxforde.

Susedné české univerzity sa umiesnili v porovnaní so Slovenskom na lepších priečkach. Univerzitu Komenského v Bratislave predbehli univerzity v Prahe a v Brne. Tretiu českú univerzitu - technickú v Prahe - delí len niekoľko priečok od Komenského v Bratislave.

V rakingu sa umiestnili aj ďalšie slovenské univerzity:

univerzity_tab.jpg
 

Len nedávno zverejnila  svetový rebríček  univerzít organizácia Round University Ranking, ktorá porovnávala 761 vysokých škôl na základe 20 indikátorov v štyroch základných oblastiach: vzdelávanie, výskum, medzinárodná diverzita (rozloženie) a finančná udržateľnosť. 

Do rebríčka sa dostala jediná slovenská univerzita. Univerzita Komenského v Bratislave obsadila 391. miesto.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce