19. 04. 2018 09:58 , článok bol aktualizovaný 19. 04. 2018 14:03 | BRATISLAVA/Sme

VšZP chce ušetriť na lieku, ktorý užívajú tisícky ľudí, tvrdia odborníci. Poisťovňa to odmieta

Podľa štátnej poisťovne budú mať všetci pacienti naďalej zabezpečenú možnosť liečby prostredníctvom originálnych biologických liekov.

Bolesti brucha.
Bolesti brucha. Foto: shutterstoc.com/ Ohmega1982

Pacientom s reumatickými, kožnými a zažívacími ochoreniami hrozí, že v dôsledku šetrenia najväčšej a štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne budú musieť zmeniť liečbu, na ktorú boli roky zvyknutí, upozornil denník Sme.

Do istej miery hrozí, že niektorí z nich môžu zostať aj bez liečby, lebo ich telo nemusí prijať liek vysúťažený štátnou poisťovňou, povedala pre denník šéfka občianskeho združenia pacientov s Crohnovou chorobou Nina Kováčiková.

Všeobecná zdravotná poisťovňa 28. marca vyhlásila tender za deväť a pol milióna eur bez dane na nákup 51-tisíc balení lieku s účinnou látkou infliximab. Liek sa okrem Crohnovej choroby používa aj na liečbu reumatoidnej či psoriatickej artritídy.

Odborníci za najväčšie riziko tendra považujú, že hlavným kritériom výberu lieku je najnižšia cena. Môže sa tak podľa nich stať, že v súčasnosti používaný originálny biologický liek môže byť nahradený biologicky podobným liekom.

Tento typ lieku sa odborne volá biosimilar. Vo všeobecnosti je lacnejší ako originálny biologický liek a nie sú s ním v liečbe týchto ochorení dostatočné skúsenosti, dodávajú odborníci.

VšZP: Všetci pacienti budú mať naďalej zabezpečenú možnosť liečby prostredníctvom originálnych biologických liekov

VšZP berie na vedomie stanoviská odborných spoločností k vyhlásenému verejnému obstarávaniu na účinnú látku infliximab, ale zároveň sa dôrazne ohradzuje k jeho zavádzajúcej interpretácii, podľa ktorej by malo byť medicínske rozhodnutie o výbere lieku potlačené v prospech ekonomického, napísala v stanovisku hovorkyňa štátnej poisťovne Viktória Vasilenková.

Podľa nej budú mať všetci pacienti naďalej zabezpečenú možnosť liečby prostredníctvom originálnych (referenčných) biologických liekov. "VšZP v plnej miere rešpektuje a nespochybňuje, že za správny výber a indikáciu lieku pre pacienta vždy zodpovedá ošetrujúci lekár," uviedla Vasilenková.

Cieľom verejnej súťaže je podľa nej vysúťaženie najlepšej ceny za liečivo infliximab v rámci všetkých aktuálne dostupných liekov na trhu. "VšZP je zo zákona povinná efektívne hospodáriť s verejnými zdrojmi a získané prostriedky následne investovať do iných oblastí nákupu zdravotnej starostlivosti, kde pacientom prinášajú vyššie benefity," dodáva hovorkyňa VšZP.

Poisťovňa odmieta stanovisko odborných spoločností, že by postupovala „absolútne nevhodne a neštandardne"

Verejné obstarávanie na účinnú látku nijako nevybočuje z praxe používanej v krajinách EÚ, najefektívnejšie je využívané vo fiškálne najsilnejších európskych krajinách. Je založené na podpore názoru, podloženého mnohými reálnymi skúsenosťami a odbornými referenciami, že referenčný liek a jeho biologicky podobný liek nevykazujú žiadne klinicky významné rozdiely z hľadiska bezpečnosti a účinnosti a poskytujú pacientom rovnaké klinické prínosy, uvádza poisťovňa.

Obavy odbornej verejnosti preto VšZP považuje za neopodstatnené. Biologicky podobné lieky ponúkajú rovnako účinnú a bezpečnú liečbu ako referenčné originálne lieky. Ich účinnosť je porovnateľná s referenčným produktom a ich kvalitu garantujú národné autority, v rámci Európy EMA, píše sa v stanovisku VšZP.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce