24. 04. 2018 07:01 , článok bol aktualizovaný 24. 04. 2018 17:52 | BRATISLAVA/Sme, TV Markíza, TASR

Zomrel spisovateľ a režisér Peter Krištúfek (†44). Bol jednou z obetí tragickej zrážky pri Badíne

Na R1 sa v pondelok zrazil autobus s nákladiakom. Vyhasli dva ľudské životy.

Režisér Peter Krištúfek
Režisér Peter Krištúfek Foto: TASR
Autobus narazil do kamióna na R1 za Banskou Bystricou
Autobus narazil do kamióna na R1 za Banskou Bystricou

Pondelková tragická nehoda autobusu, ktorý sa na diaľnici R1 pri obci Badín zrazil s nákladiakom, si vyžiadala dva ľudské životy. Jednou z obetí je spisovateľ a filmár Peter Krištúfek (44), informuje denník Sme, ktorému to potvrdil vydavateľ Koloman Kertész Bagala, u ktorého Krištúfek debutoval a vyšli mu u neho štyri knihy.

Ďalšou obeťou havárie je 29-ročná žena z Rakytoviec z okresu Banská Bystrica. Do Bratislavy cestovala za prácou.  Paradoxom je, že nehoda sa stala takmer na úrovni ulice jej rodičovského domu

Ďalšie štyri ženy sa zranili ťažko. Následky vážnej dopravnej nehody odstraňovali dlho do noci. 

Autor desiatok dokumentárnych filmov

Peter Krištúfek bol rodákom z Bratislavy, vyštudoval tu filmovú a televíznu réžiu na Vysokej škole múzických umení. Je autorom vyše dvadsiatky dokumentárnych filmov a dvoch kratších hraných filmov - Noc na slnku a Aký nádherný svet! Nakrútil televízny film Dlhá krátka noc, za ktorý získal v roku 2004 cenu Igric, a dlhometrážny film Momentky o hudobníkovi Dežovi Ursinym.

Bol trojnásobným finalistom literárnej súťaže Poviedka. Za debutovú zbierku krátkych próz Nepresné miesto získal prémiu Ceny Ivana Kraska.

Je autorom ďalších próz Voľným okom, Rota pomalého nasadenia, Šepkár, Mimo času, Blíženci a protinožci, Atlas zabúdania a ďalšie. S románom Dom hluchého prerazil aj na maďarskom či anglickom literárnom trhu.

Ako ďalej píše Sme, Krištúfek plánoval tento rok vydať nový román a pustiť sa do sfilmovania svojej novely Ema a smrtihlav.

„Petra si budem pamätať ako človeka oduševneného, pracovitého a dôsledného, ktorý naplno využíval svoj talent. Okrem toho, že bol výrazným filmovým režisérom a prozaikom, strácame v ňom veľkého čitateľa, milovníka a zberateľa kvalitných kníh,“ hovoril - editor a priateľ Petra Krištúfka Viktor Suchý.

Zranení

Linkový autobus zozadu narazil do návesu kamiónu. Ten sa práve rozbiehal z krajnice. Tesne pred tým vodič z Poľska opravoval krátkodobú poruchu. Popoludňajšia nehoda okamžite ochromila diaľnicu v smere do Zvolena na niekoľko hodín. Odtrhnúť kamión a autobus sa podarilo až pred zotmením. 

„Sme museli preložiť tovar, ktorý sme prekladali na druhý náves a práve finišujeme. Je polnoc. Do hodinky sme preč,“ uviedol Peter Červenec z odťahovej služby.

„Bystrica Vyšetrovateľ v Banskej Bystrici začal trestné stíhanie pre prečin všeobecné ohrozenie a do vyšetrovania pribral aj znalcov z odboru cestnej dopravy a zo súdneho lekárstva,“ povedala policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

V nemocnici ostáva päť ľudí

Podľa slov Ruženy Maťašeje, hovorkyne Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, prijali do ich zariadenia spolu štyri pacientky. "Tri sú hospitalizované na klinike úrazovej chirurgie. Dve z nich utrpeli ťažšie zranenia, jedna ľahšie. Všetky tri sú stabilizované a mimo ohrozenia života," konkretizovala Maťašeje s tým, že štvrtá pacientka bola s vážnymi poraneniami prijatá na kliniku anestéziológie a intenzívnej medicíny. "Jej stav je nateraz stabilizovaný, ale nie je ešte úplne mimo ohrozenia života," dodala.

V Nemocnici Zvolen boli podľa vyjadrenia Alžbety Sivej zo spoločnosti Agel SK, ktorá ju spravuje, ošetrení piati účastníci dopravnej nehody. "Lekári po ošetrení prepustili do domáceho liečenia štyroch pacientov. Jeden zostal hospitalizovaný na internom oddelení," doplnila.

Ako pokračovala Jana Fedáková zo siete Svet zdravia, kam patrí nemocnica v Žiari nad Hronom, v ich zariadení boli v pondelok ambulantne ošetrení dvaja účastníci nehody s ľahkými zraneniami. "Z tejto nehody nemáme u nás nikoho hospitalizovaného," uviedla.

Pri zrážke autobusu s kamiónom bolo zranených celkovo 13 osôb, z toho dve utrpeli smrteľné a štyri osoby ťažké zranenia. Diaľkový autobus Mercedes-Benz viedol 52-ročný vodič z Topoľčian a jazdnú súpravu zloženú z ťahača Scania a návesu šoféroval 66-ročný vodič z Poľska.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce