24. 04. 2018 17:40 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Neohlásený protest na podporu kotlebovca Mazureka skončí pokutou

Na banskobystrický magistrát sa valí kritika za to, že voči hlučným a vulgárnym účastníkom nezakročil dosť rázne.

Mazurekovi podporovatelia.
Mazurekovi podporovatelia. Foto: TVNOVINY.sk

Neohlásené zhromaždenie na podporu kotlebovského poslanca Milana Mazureka sa skončí pokutou. Na banskobystrický magistrát sa napriek tomu valí kritika za to, že voči jeho hlučným a vulgárnym účastníkom nezakročil dosť rázne.

Práve pred budovu evanjelického gymnázia sa presunuli Mazurekovi podporovatelia potom, čo ich z iného miesta vyhostili. Ich zhromaždenie totiž nebolo ohlásené a stretli sa na mieste, ktoré si dopredu ohlásili miestni aktivisti.

"Maslo tu má na hlave magistrát, mestská aj štátna polícia," povedal mestský poslanec Martin Klus.

Nezvládnutý zákrok mestskej polície na ulici? Mesto sa proti takejto kritike bráni, hovoria, že urobili všetko, čo im povoľuje zákon a aktuálne rozhodujú o výške pokuty pre organizátora zhromaždenia.

Pokuta za neohlásené zhromaždenie môže dosiahnuť až 663 eur, rozhodnú o nej v najbližších dňoch. Zodpovednosť za verejný poriadok si ale kompetentní teraz pohadzujú medzi sebou ako horúci zemiak.

"Za verejný poriadok zodpovedá štátna polícia, bola tam stovka policajtov. Mesto môže len upozorniť na porušenia," povedal viceprimátor Jakub Gajdošík.

"Podľa zákona o obecnom zriadení za verejný poriadok zodpovedá obec alebo mesto. A v tomto prípade tam primátor vyčlenil viceprimátora na to, aby zhodnotil, či došlo alebo nedošlo k narušeniu verejného poriadku," uviedli policajti.

Mestskí poslanci aj aktivisti chcú zabrániť, aby sa niečo podobné už nezopakovalo. V utorok preto odsúhlasili vytvorenie akejsi protiextrémistickej skupiny. Okrem iného vypracuje manuál na zvládanie podobných zhromaždení.

"Bude to strategická dokumentácia, ktorá jasne stanoví, že toto nestrpíme, aké máme možnosti, aké sú legislatívne nástroje to riešiť," dodala aktivistka a navrhovateľka Beata Hirth.

Ďalším opatrením budú okrem doposiaľ uzavretých ulíc pri budove Špecializovaného trestného súdu aj ohradené priestory okolo blízkych škôl.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce