24. 04. 2018 19:34 | ČADCA/TV MARKÍZA

Ochranári narazili na Kysuciach na nechutne veľkú nelegálnu skládku odpadu

Podľa predbežného premerania je skládka na ploche asi 600 metrov štvorcových.

Medzi haldami odpadkov našli aj rozkladajúce sa telo zvieraťa.
Medzi haldami odpadkov našli aj rozkladajúce sa telo zvieraťa. Foto: TV Markíza

Pred dvomi dňami bol svetový deň Zeme a vo viacerých mestách ľudia zbierali odpadky a ničili nelegálne skládky. V utorok (24.4.) ochranári na Kysuciach objavili ďalšiu a to obrovských rozmerov. Medzi haldami odpadkov, kovov, plastov či stavebného materiálu našli aj rozkladajúce sa telo zvieraťa.

Rozsah čiernej nelegálnej skládky na Kysuciach šokoval aj skúsených ochranárov. Podľa strážcu CHKO Kysuce Richarda Pekara išlo o stavebný odpad. Podľa predbežného premerania je skládka na ploche asi 600 metrov štvorcových.

"Je to rozhrnuté. To znamená, že to bolo prichystané na zakrytie, nie je dočasná," povedal Pekar.

"Nachádzajú sa tu biotopy európskeho významu, vysokobylinného spoločenstva na vlhkých lúkach a zrejme tu kedysi boli aj zvyšky rieky Kysuce," uviedla botanička Zuzana Václavová.

Stopy ochranárov doviedli do drevárskej firmy, ktorej pozemok pod skládkou patrí a iná cesta k nej ako z pozemku firmy nevedie. Vo firme sme sa na skládku pýtali, ani jeden z riaditeľov tam nebol a zamestnanci o ničom nevedeli. Paradoxne, firma, ktorá pozemok vlastní, má v predmete podnikania aj nakladanie s odpadmi.

Ochranári skládku zadokumentovali, nafotili a podajú podnet na inšpekciu životného prostredia. Len vlani vyčlenilo ministerstvo životného prostredia na likvidáciu čiernych skládok štyri milióny eur a desaťnásobne zvýšilo pokuty.

No zrejme to nestačí a preto pripravuje Envirostratégiu, ktorá pomôže samosprávam v boji proti čiernym skládkam. 

 


VIAC Z Domáce