03. 05. 2018 19:00 | SPIŠSKÁ NOVÁ VES/TV Markíza

Toto je príbeh ženy, ktorá porodila tyranovi sedem detí, z toho štyri po znásilnení

Dnes spoločne so siedmimi deťmi prežila deň, ktorý si vysnívala.

Dana Poláková s deťmi.
Dana Poláková s deťmi. Foto: TV Markíza

Vyrástla v osade, kde si našla aj partnera. V tej chvíli verila, že sa jej splnil sen. Ten sa ale čoskoro zmenil na nočnú moru. Pani Dana si musela siahnuť až na úplné dno, aby pochopila, že ak chce prežiť, musí prijať radikálne rozhodnutie.S modrinami na celom tele a so svojimi 7 deťmi zaklopala na dvere útulku pre týrané ženy.

Príbeh rodiny Dany Polákovej je príbehom nesmierne obetavej lásky a nevídanej skromnosti. Žena, ktorá porodila tyranovi sedem detí, z toho posledné štyri po znásilnení a štyrikrát potratila po bitkách od svojho druha. Priznala sa nám, že toto príkorie nevnímala ako realitu, ale snívala som.

Každé ráno o 05.00 umývala deti v studenom potoku, len aby v škole, alebo v škôlke nepovedali, že sú špinavé a smrdia. Kým boli väčšie deti v škole a škôlke, varila, prala a snažila sa prežiť teror svojho druha. Aj keď neskoro, našťastie precitla. Jedinou možnosťou bol útek.

„Som chcela pre moje deti to najlepšie, aby mali lepšiu budúcnosť, lebo keby som ostala, kde som bývala, nemali by žiadnu budúcnosť," spomína si.

Zaklopali na dvere útulku pre týrané ženy v Dome Charitas sv. Jozefa v Spišskej Novej Vsi. Prijali ich s obavami, no veľmi rýchlo všetkých presvedčili, že sú zbytočné.

„Dennodenne sa o nich stará, nevyžaduje si žiadnu pomoc. Takúto rodinu som naozaj nestretla," opísala situáciu riaditeľka útulku Alexandra Chovancová.

Pani Dana chce zo siedmich detí Stanka, Jennifer, Danky, Vikinky, Simona, Jožka a Vanesy vychovávať dobrých ľudí, aby si vážili každého. „Aby oni nemali taký život jak ja, ale aby mali aspoň tú strednú školu, keby sa dalo," priznáva.

Vychovať sedem detí z 5 eur denne je určite zázrak.

Riaditeľka charitného zariadenia priznáva, že tieto deti ju svojou skromnosťou už veľakrát dojali k slzám. Spomína na prípad, keď ich basketbalisti pozvali na svoj zápas a deťom dali aj malé darčeky.

„Tieto deti po tejto udalosti prišli za mnou a mi povedali, či by tieto hračky nemohli venovať. A ja som nechápala, že komu? A oni mi povedali, že deťom, ktoré sa nemajú tak dobre ako my," tvrdí Chovancová.

Ďalším darom pre rodinu bol krst. Všetkých sedem detí naraz. „Poviem vám pravdu, to je moje najväčšie prianie, fakt," zdôraznila pani Dana.

Osemčlenná rodina si skromné bezpečie útulku pre týrané matky užíva už takmer rok. A pred nimi je ďalší problém.

„Systém je nastavený na rok. Požiadali sme o odklad ďalšieho roka. Budúcnosť je neskutočne otázna a priznám sa, že sa jej bojíme každý deň, ale veríme, že nejaká milosť alebo nejaké ubytovanie, alebo niečo pre nich znovu príde a naozaj som tu preto, aby som tomu verila," zdôraznila riaditeľka útulku pre týrané ženy.

 


VIAC Z Domáce