14. 05. 2018 13:55 , článok bol aktualizovaný 14. 05. 2018 16:49 | BRATISLAVA/mm

Matečná: Zmluvy vo výzve nepoľnohospodárskych činností sa prehodnotia

Kvôli škandalizácii opozíciou sa odstúpiť z postu agroministerky však nechystá.

Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.
Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Foto: TASR

Zmluvy vo výzve na eurofondové podpory investícií do vytvárania a rozvoja nepoľnohospodárskych činností budú znovu prehodnotené. Uviedla to na brífingu podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS). Kvôli škandalizácii opozíciou sa odstúpiť z postu agroministerky však nechystá.

Šesť brífingov opozičných strán, ktoré minulý týždeň podľa jej slov škandalizovali jej osobu, a to počas jej neprítomnosti na Slovensku, považuje za politikárčenie. To podľa nej poškodzuje agrorezort, preto politikárčenie rázne odmieta.

"Rázne by som chcela oddeliť dve veci, a to je politikárčenie a odborná diskusia. Je určite potrebné nájsť konsenzus medzi nimi, pretože sme aj politici. Politik by mal vedieť, že ak chce útočiť, musí mať relevantné argumenty na to, aby na toho druhého mohol zaútočiť a (mohol) nielen vytiahnuť papier a škandalizovať, znevažovať ľudí, nielen mňa osobne. Uráža ma to, pretože táto škandalizácia sa dotýka všetkých ľudí, ktorí pracujú v rezorte pôdohospodárstva, či už na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR alebo na Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA) či vo všetkých ostatných inštitúciách," povedala.

Opozičné strany sa na jednej strane zastávajú malých farmárov a ukazujú sa, ako im chcú pomôcť, ale na druhej strane v ich prospech v parlamente hlasmi nepodporili pred pár mesiacmi zákon o nájme poľnohospodárskej pôdy. Opozícia podľa nej Slovensko v zahraničných médiách a inštitúciách očierňuje. "Neviem si predstaviť, že by niekto z Írska či Rakúska takto (negatívne) v inej krajine rozprával na svoju krajinu, podľa mňa je to neprípustné," poznamenala.

"Vzhľadom na to, aby sa upokojila situácia, požiadala som generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry, aby ešte raz zmluvy z roku 2015 z podopatrenia 6.4 preveril. Zverejníme bodové hodnotenie, aby neprišlo k žiadnym pochybnostiam. Do času, kým sa tak neudeje, požiadala som riaditeľa PPA, aby zastavil podpisovanie (zmlúv) z tohto podopatrenia 6.4.," dodala šéfka MPRV SR.

Na vyjadrenie ministerky reagovala opozičná SaS

"Pani ministerka nás obvinila, že sme s nejakým zlým úmyslom na rybník pána Beljajeva upozornili v čase, keď bola v Amerike. Pani ministerka nám neposiela plány svojich ciest do zahraničia a my sme na kauzu upozornili druhý deň potom, ako zmluvu ministerstvo zverejnilo, bola to jednoducho aktuálna kauza," uviedla Veronika Remišová ako odpoveď na tvrdenia Gabriely Matečnej, že opozícia zneužíva jej neprítomnosť na Slovensku.

Remišová takisto reagovala na vyhlásenia ministerky o dosiahnutých úspechov v rezorte: "Pani ministerka sa tvári, že všetko je v poriadku. Akurát farmárov vyháňajú z polí všelijakí špekulanti napojení na vládnu koalíciu, alebo sa rozdávajú nezmyselné a podozrivé dotácie. Pani ministerka zvaľuje vinu na roľníkov a tvrdí, že si nevedia kúpiť nejaký softvér. Ale o problémoch predsa nehovorí iba opozícia, ale aj generálna prokuratúra."

Samotný generálny prokurátor totiž povedal na situáciu v rezorte pôdohospodárstva: "systém, aký je tam nastavený, je chorý, a to je ešte to prijateľné slovo."

Remišová takisto reagovala na tvrdenia ministerky Matečnej, že nerozumie problematike. "Danej výzve sa venujem dlhodobo, pri rovnakej výzve sme upozorňovali na kauzu Babindol, písala som viacero blogov, a preto veľmi dobre viem, že vo výzve ide o nepoľnohospodárske činnosti. Je typické pre Slovenskú národnú stranu spochybňovať odbornosť každého, kto upozorní na jej škandály. Deje sa to pri opozícii, najnovšie to tak robia aj pri štátnom tajomníkovi inej koaličnej strany na ministerstve obrany," hovorí Remišová.   

Pozrite si celú tlačovú besedu Gabriely Matečnej


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce