16. 05. 2018 11:27 , článok bol aktualizovaný 16. 05. 2018 18:53 | BRATISLAVA/TV Markíza

V kauze zmeniek prichádza posun. Polícia začala trestné stíhanie vo veci falšovania

TV Markíza začiatkom týždňa podala v súvislosti so spornými zmenkami trestné oznámenie na Mariána Kočnera a Pavla Ruska.

Marián Kočner a Pavol Rusko.
Marián Kočner a Pavol Rusko. Foto: TV Markíza

V kauze zmeniek prichádza posun. Podľa informácii TV Markíza polícia začala trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a marenia spravodlivosti.

"V predmetnej veci vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru začal trestné stíhanie vo veci pre trestný čin falšovanie, pozmeňovanie a neoprávnená výroba peňazí a cenných papierov podľa v jednočinnom súbehu s trestným činom marenie spravodlivosti," potvrdil hovorca Prezídia policajného zboru Martin Wäldl.

V súvislosti so spornými zmenkami už začiatkom týždňa podala TV Markíza trestné oznámenie na Mariána Kočnera a Pavla Ruska za údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti.

Televízia je presvedčená, že existujú závažné dôvody domnievať sa, že Kočner a Rusko sa dopustili spáchania trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a trestného činu marenia spravodlivosti. K tomu malo dôjsť v súvislosti so zmenkami údajne podpísanými niekdajším štatutárom televízie Ruskom v roku 2001. Dnes sú vo vlastníctve Kočnerovej firmy Správa a inkaso zmeniek.

Denník Nový Čas v stredu upozornil, že Marián Kočner si sporné zmenky zobral zo súdu, a to práve v čase, kedy sa o prípad začala zaujímať špeciálna prokuratúra.

„S ohľadom na skutočnosť, že žalovaný v druhom rade (Markíza) nepredložil znalecký posudok, no mediálne dezinformoval verejnosť nad rámec svojich povinností v snahe vylúčiť akúkoľvek pochybnosť, som sa rozhodol expertíznym skúmaním vyvrátiť akúkoľvek pochybnosť v danom ostro sledovanom prípade," vysvetlil pre denník Nový Čas svoj nečakaný krok Kočner.

Právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec však s týmto krokom nesúhlasí. „Pán Kočner sa dlhodobo snaží zmariť možnosť preskúmať zmenku nezávislým expertom zo zahraničia, ktorý by bol schopný jednoznačne povedať, ako starý dokument je," povedal Kamenec.

Koncom apríla tohto roka Okresný súd Bratislava V jednom z prípadov rozhodol, že bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko a v druhom rade aj samotná televízna spoločnosť sú povinní preplatiť zmenku v hodnote 8,3 milióna eur spoločnosti Správa a inkaso zmeniek Mariána Kočnera. Toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné, televízia už oznámila, že sa voči nemu odvolá.

 Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce