22. 05. 2018 19:02 | KOŠICE/TV Markíza

Dcéra košického bossa Borženského: Otec sa vo väzení zmenil

Chce sa dostať predčasne na slobodu, čaká na ďalšie pojednávanie.

Simona - dcéra Dušana Borženského.
Simona - dcéra Dušana Borženského. Foto: TV Markíza

Mafiánskym bosom z 90. rokov sa pomaly krátia tresty. O predčasné prepustenie prednedávnom požiadal aj bývalý šéf košického podsvetia Dušan Borženský.

Počas súdneho pojednávania však všetkých prekvapil, keď sám žiadosť stiahol. Teraz to však skúša znova. Potvrdila nám to jeho dcéra Simona.

Dušan Borženský sa priznal k spoluúčasti na troch vraždách. Vo väzniciach od Ilavy po Šacu strávil posledných 18 rokov. Pred dvomi týždňami rozhodoval súd o jeho podmienečnom prepustení.

Za týmto rozhodnutím stála jednoduchá kalkulácia. Ak by mu súd nevyhovel, o ďalšie predčasné prepustenie by mohlo požiadať až o rok.

„Otec mi povedal, že to stiahol z toho dôvodu, že mu dala sudkyňa najavo, že ho neprepustí na slobodu," povedala nám dcéra Simona.

Krátko na to ako Dušan Borženský na pojednávaní za bránami tejto väznice stiahol svoju žiadosť o predčasné prepustenie, podal ďalšiu. Zrejme dúfa, že tentoraz bude náhodne pridelený senát o čosi zhovievavejší.

Dušan Borženský.
Dušan Borženský. Foto: TV Markíza
 

„Čakáme, kedy mu príde papier o dátume ďalšieho pojednávania. Rozprávala som sa s otcom a povedal mi, že pri ďalšom pojednávaní už nestiahne, aj keď ho sudkyňa upozorní, aj tak nestiahne," tvrdí Borženská.

Simona navštevuje otca v ústave pre výkon trestu raz mesačne. Keď Borženského zavreli mala tri roky. Priznala sa nám, že s otcom má za tie roky veľmi pekný vzťah a veľmi si ho váži.

Teraz mám skoro 50 rokov. To, čo sa stalo sa už neodstane. Musím sa s toho poučiť a ísť ďalej.

Ku skutkom, ktoré v minulosti spáchal sa však vyjadriť nechcela, vraj o tom veľa nevie. Tvrdí však, že otca väzenie zmenilo. „Veľmi ho to zmenilo, otec číta knihy, stále mu posielame knihy. Naposledy forenznú psychológiu, beletriu, má rád básne," hovorí Simona.

Vedenie ústavu odporúča jeho prepustenie na slobodu. Prokuratúra s tým však nesúhlasí, pre spoločnosť vraj môže byť nebezpečný. „Keď senát rozhodne, že môjho otca prepustia na slobodu, tak bude 24 hodín denne monitorovaný," poznamenala Borženského dcéra.

„Boržu" odsúdili prvý krát na 14 rokov za spoluúčasť na vražde šéfa konkurenčnej skupiny Karola Kolárika. Ďalších 9 rokov dostal za spoluúčasť na mafiánskej poprave Jána Kromku. A do tretice ho súd uznal vinným za to, že si objednal vraždu Albánca Fadila Pesjaču. V tomto prípade mu však už súd trest nenavýšil.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce