24. 05. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Lekári odstránili Dávidovi nádor zo stehennej kosti. Z nemocnice odišiel hneď na druhý deň po operácii

Lekári prvýkrát na Slovensku použili novú metódu.

Dávid mohol z nemocnice odísť hneď deň po operácii.
Dávid mohol z nemocnice odísť hneď deň po operácii. Foto: TV Markíza

Píleniu a sekaniu kostí je koniec. Naši lekári odstránili mladíkovi nádor zo stehennej kosti novou metódou. Namiesto niekoľkoročného zotavovania sa odišiel z nemocnice zdravý, hneď na druhý deň po operácií.

Dávid nám s úsmevom na tvári predvádzal drepy. Nedávno ho však ešte trápili neznesiteľné bolesti. Za všetko mohol nezhubný nádor na stehennej kosti. Na jeho odstránenie, prvýkrát na Slovensku, vyskúšali metódu, ktorá sa používa na iné typy ochorení.

Ide o rádiofrekvenčnú abláciu. „Cielene trafíte ihlou do ložiska, do stredu nádoru. Vtedy dokáže vysielať do tohto bodu rádiové vlny a zároveň ohreje tkanivo do takej miery, že sa samo deštruuje a dochádza k jeho rozkladu," vysvetlil riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Ladislav Kužela.

Doteraz nádor odstraňovali resekciou. "Zobrali sme pílku, kladivo, dláto a museli sme tú časť vyseknúť. Následne bolesti pacient nemal, ale keď to bolo v lokalite kosti, napr. ako dolná končatina, ktorá musí mať určitú záťažovú schopnosť, tak tam hrozila zlomenina. Pre to sme museli tie kosti preventívne vystužiť dlahou, skrutkou a museli sme mať ďalšiu operáciu," povedal chirurg Milan Kokavec.

Pacienti sa tak doteraz z operácií zotavovali aj dva roky. Nezhubný nádor kostí sa najčastejšie prejavuje v detskom a adolescentnom veku. Novú metódu zavedú do praxe a bude dostupná pre každého.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce