30. 05. 2018 15:48 , článok bol aktualizovaný 30. 05. 2018 18:08 | BRATISLAVA/TASR

Reakcie na nového šéfa polície Lučanského: Arogantný krok Smeru

Doterajšieho riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra vymenovala v stredu do funkcie ministerka vnútra Denisa Saková.

Podpredseda strany Sloboda a Solidarity (SaS) Ľubomír Galko
Podpredseda strany Sloboda a Solidarity (SaS) Ľubomír Galko Foto: TASR

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) očakáva od novovymenovaného policajného prezidenta Milana Lučanského, že zvládne svoju funkciu od prvého dňa. Lučanský podľa jeho slov nedávno absolvoval detektor lži a takisto prešiel previerkou na prísne tajné, kde mal do detailov vysvetliť aj svoje ekonomické pozadie a svoj majetok.

Pripomenul, že Lučanského v roku 2016 vymenoval prezident SR Andrej Kiska do funkcie generála. Premiér sa v súvislosti s jeho vymenovaním pýtal ministerky Denisy Sakovej aj na niektoré z medializovaných informácií. Ako uviedol, tá ho uistila, že na mnohé veci sú jasné odpovede a že mnohé sa nezakladajú na pravde.

"Od pána Lučanského ako skúseného policajta, ktorý je v zbore veľa rokov očakávam, že zvládne svoju funkciu od prvého dňa a že svojimi skutkami spolu s viceprezidentmi bude ukazovať, že polícia robí to, čo polícia robiť má, a že bude prinášať výsledky a nadviaže na to všetko dobré, čo sa v polícii doteraz spravilo a vysporiada sa s tými vecami, kde je možno polícia v nejakých častiach predmetom nejakej kritiky," skonštatoval Pellegrini na dnešnom výjazdovom rokovaní vlády vo Fiľakove.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) je pravou rukou jej predchodcu Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a nový policajný prezident Milan Lučanský je jeho ľavou rukou. Na tlačovej konferencii to uviedol opozičný poslanec Gábor Grendel (OĽaNO).

"Ministerstvo vnútra (MV) je pre Smer-SD najdôležitejším rezortom v tejto vláde. Bol preň až tak dôležitý, že vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) bol ochotný obetovať pozíciu riaditeľa SIS len preto, aby MV ostalo Smeru-SD. V každej inej vláde patrí post šéfa SIS strane, ktorá nominovala premiéra. Čoho sa tak Fico veľmi bojí, vie len on sám," povedal Grendel.

Pripomenul, že po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej vznikol tlak, aby Kaliňák a policajný prezident Tibor Gašpar odišli z funkcií. "Na druhej strane, kým MV bude patriť Smeru-SD, nikto neverí, že kauzy, o ktorých písal Ján Kuciak, budú vyšetrené. Preto sme vyzývali SNS a Most-Híd, aby požadovali, nech sa Smer-SD rezortu vnútra vzdá," ozrejmil.

Podľa Grendela je škoda, že sa Saková už pri výbere dočasného policajného prezidenta neriadila princípmi, ktoré navrhuje v novom zákone o policajnom zbore. "Keby bolo napr. verejné vypočutie, mohli sme dostať odpovede na mnohé otázky o kauzách," dodal Grendel.

Arogantný krok Smeru

Menovanie Milana Lučanského za policajného prezidenta je drzým a arogantným krokom najmä strany Smer-SD voči občanom SR. Vyhlásil to podpredseda opozičnej SaS Ľubomír Galko s tým, že Lučanský by vzhľadom na svoje kontakty na "závadové" osoby a nevyjasneným majetkovým pomerom nemal byť ani šéfom inšpekcie ministerstva vnútra, tobôž policajným prezidentom.

"Je mimoriadne poľutovaniahodné, že táto nominácia prešla cez premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), ktorý sa zasadil za odchod Tibora Gašpara, a ktorý stopol nomináciu Mariána Slobodníka. Teraz to vyzerá tak, že šlo len o nečestnú a perfídnu hru, aby sa na čelo polície dostal ešte horší policajt ako Slobodník s väzbami na Ladislava Bašternáka," povedal Galko.

Za zvlášť odpudzujúce označil, že táto nominácia prešla aj cez koaličný Most-Híd. "To, čo sa stalo, je hanebné," myslí si. Na otázku, či je Lučanský ešte horší výber ako jeho predchodca Gašpar, Galko odpovedal, že je to z blata do kaluže. On sám je presvedčený, že v polícii je množstvo slušných ľudí, ktorí by túto funkciu mohli zastávať. Na druhej strane Galko pripúšťa, že nikto z nich nechce mať na čele pečiatku Smeru-SD.

Lučanský nemá čistý štít

Vymenovanie Milana Lučanského za policajného prezidenta je veľmi zlou správou pre občanov Slovenska. Uvádza to vo svojom vyhlásení Iniciatíva Chceme veriť, podľa ktorej pokračuje trend obsadzovania rezortu vnútra ľuďmi blízkymi exministrovi Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD). Lučanského navyše iniciatíva nepovažuje za osobu s čistým štítom. Pripomína, že čelí nedošetreným podozreniam.

"Policajtom má šéfovať človek, ktorého majú vyšetrovatelia nezávisle a dôkladne vyšetrovať," poukazuje iniciatíva s tým, že generálna prokuratúra dostala pred dvoma mesiacmi žiadosť o preverenie podozrení z nelegálnych zdrojov, ktorými mal Milan Lučanský financovať kúpu apartmánu na Floride.

"Podľa medializovaných informácií bol Milan Lučanský opakovane v osobnom kontakte s trestne stíhanými podnikateľmi," dodáva iniciatíva s tým, že pôvod zdrojov pre financovanie majetku Lučanský nikdy uspokojivo nevysvetlil a nepreukázal.

"Slovensko potrebuje na čele policajného zboru človeka s nespochybniteľným morálnym kreditom a jasnými výsledkami. Milan Lučanský nepredstavuje ani jedno, ani druhé.

Inšpekcia pod jeho vedením je predmetom dlhoročnej kritiky a v pomere k počtu vážnych podozrení zo zlyhaní policajtov v závažných kauzách nepriniesla žiadne zaznamenateľné výsledky," povedala médiám Zuzana Wienk z Iniciatívy Chceme veriť.

Iniciatíva je sklamaná, pripomína vyjadrenia premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) o dôležitosti nominácie a o tom, že to má byť signál verejnosti.

Doterajšieho riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra vymenovala v stredu do funkcie policajného prezidenta ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ujme sa jej od 1. júna.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce