30. 05. 2018 17:18 | BRATISLAVA/mm

Ako sa správať, keď vaše lietadlo havaruje

Pozrite si reportáž z veľkého cvičenia na bratislavskom letisku.

Cvičenie na letisku v Bratislave
Cvičenie na letisku v Bratislave Foto: TV Markíza

Stopäťdesiat zranených, hasiči aj záchranári v plnom nasadení. Naše najväčšie letisko skúšalo, ako by zvládlo leteckú katastrofu. Robia to povinne každé dva roky, aby sa pripravili na reálnu situáciu. Teraz je to o to aktuálnejšie, že sa začína dovolenková sezóna a lieta sa častejšie.

Predstavme si záchrannú akciu, pri ktorej by pristávalo lietadlo a odtrhla by sa mu časť chvosta. Pasažierov by náraz vyhodil na dráhu a podvozok by začal horieť.

„Pilot informuje riadiaceho pracovníka vo veži a ten letiskových hasičov, ktorí prichádzajú v prvom slede na miesto leteckej nehody a začínajú hasiť penou a vodou a potom prichádzajú záchranárske zložky," vysvetľuje hovorkyňa Bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

Pri nácviku si všímame, že k pasažierom prichádzajú až po hasení. Postupy udávajú medzinárodné metodiky.

„Ak je lietadlo v stave, že kapitán vie komunikovať, tak posúva informácie a veliteľ zásahu podľa nich zvolí taktiku. On sa snaží eliminovať riziko požiaru, tak aby ochránil aj ľudí a aby jednak vytvoril priestor zasahujúcim jednotkám," povedal veliteľ zásahu hasičov Marián Bugár.

Teda záchranárom. Tí ako prvý krok rozdeľujú pasažierov. Označujú ich farebnými páskami podľa rozsahu zranení. Najurgentnejšie stavy dostanú červenú.

Na letisku robia takéto cvičenia pravidelne a to preto, aby boli pripravení, keby sa takáto nehoda naozaj stala. Preveria tiež, ako spolu jednotlivé záchranné zložky vedia spolupracovať.

Viac nájdete v reportáži Zuzany Javorovej

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce