11. 06. 2018 17:08 | BABINDOL/TV Markíza

Obrovský účet za elektrinu stále odmieta zaplatiť, teraz ich elektromer znovu testovali

Štvročlennej rodine prišiel za ani nie deväť mesiacov účet 3000€.

Pán Miroslav sleduje hodiny na rozvodni.
Pán Miroslav sleduje hodiny na rozvodni. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Stále nesvietia. Štvorčlenná rodina podľa elektrární spotrebovala za rok toľko elektriny, čo malá fabrika. Ich sťažnosť, že elektromer zrejme pre tuhú zimu zlyhal, elektrárne zamietli. Prístroj ale znova otestovali, tentoraz už nie pri izbovej teplote.

Dobrovoľne nasilu. Sedem povinných kilometrov do mesta a domov na dedinu. Toto je denný rituál hlavy rodiny. Ak nenatankuje, doma jednoducho nesvietia. Rodina z Babindola je už takmer dva mesiace bez elektriny.

"Stále fungujeme na elektrocentrále, ktorá nám zabezpečuje vlastnú elektriku," hovorí sťažovateľ Miroslav Ladvenica. "Už nás to stálo asi trikrát viac, ako sme dlžní. Ale z princípu to neuhradím, len z jedného jediného dôvodu, už by som bol sám proti sebe, keď máte platiť za niečo, čo ste nezobrali."

Za elektrinu má platiť viac ako 3000 eur. Toľko podľa elektrární minuli dvaja dospelí a dve deti ani nie za deväť mesiacov. Štyrikrát viac, ako platili doposiaľ.

"Ozývajú sa nám ľudia, ktorí majú rovnaký problém, čo sa týka odpočtu elektromera hlavne v zimných mesiacoch. Zdá sa, že som nebol jediný, ktorému to takto naskákalo."

 

Západoslovenská energetika ani nie pred rokom montovala nové inteligentné smart metre. Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo nám písomne potvrdil, že teplota vonku vplýva na to, ako elektromery fungujú. „Elektrárne dali prístroj z Babindola otestovať metrológom. Záver znel, že elektromer je v poriadku," znie v stanovisku úadu.

"Skúšky typu statických elektromerov sa vykonávajú podľa harmonizovaných noriem Overenie, pre daný druh elektromera, sa robí pri referenčnej teplote okolia 23°C ± 2 °C," znie v stanovisku Slovenského metrologického ústavu.

Vo vyjadrení Slovenskej legálnej metrológie, n. o., stojí: „Skúšky ovplyvňujúcich veličín sa vykonávajú v rámci procesu skúšky typu meradla, ktorá predchádza uvedeniu meradiel na trh."

Ombudsman aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví tvrdia, že elektrárne tým zákon neporušili. Tie však predsa len elektromer zaslali na ďalšie testy. Rodina stále čaká aj na závery Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI).

Hovorkyňa SOI Danuša Krkošová poskytila nasledovné stanovisko: „Kontrolovanému subjektu ZSE boli uložené záväzné pokyny pripraviť ku kontrole požadované dokumenty. Kontrolovaný subjekt ZSE si vyžiadal časový priestor na vykonanie skúšky vplyvu ovplyvňujúcich veličín pri teplote cca -22 °C, ako požadoval podávateľ podnetu. Rešpektujeme tieto oprávnené požiadavky kontrolovaného subjektu na časový priestor."

Michaela Dobošová zo Západoslovenskej energetiky skonštatovala, že "momentálne prebieha šetrenie a do jeho ukončenia sa k prípadu nebudeme vyjadrovať."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce