12. 06. 2018 11:49 , článok bol aktualizovaný 12. 06. 2018 16:13 | TRSTENÁ/tvnoviny.sk

Matka Sabinky (†2) bola na gynekologických vyšetreniach. Tvrdí, že dieťa chodila do auta kontrolovať

Psychológ hovorí o veľkej traume matky, zármutku a strachu.

Dievčatko zostalo v horúcom aute.
Dievčatko zostalo v horúcom aute. Foto: TV Markíza

Ako sa to mohlo stať? Túto otázku si po tragédii na Orave kladie veľa ľudí. V Trstenej umrelo v pondelok v odparkovanom aute dva a pol ročné dievčatko. Nechala ho tam mama, kým bola v nemocnici na vyšetreniach. Nešťastnú udalosť vyšetruje polícia.

Do nemocnice v Trstenej prišla matka s dievčatkom zo susedného okresu Námestovo. Mama Janka (30) sa do obce Rabča, ako sa povie, privydala z východného Slovenska.

To, čo sa stalo zasiahlo celú túto veľkú obec, aj tých, ktorí rodinu nepoznali. Susedia ich vnímajú ako slušných mladých ľudí a hovoria o obrovskom nešťastí práve v čase, keď čakajú prírastok.

Matka mala prísť do nemocnice na gynekologické vyšetrenia krátko pred deviatou ráno. Zatiaľ nevedno prečo dva a pol ročnú dcérku nechala v aute. Polícii  vraj uviedla, že k dieťaťu sa vrátila hneď ako si uvedomila chybu.

„V momente s ním utekala na pohotovosť, ktorá je hneď vedľa vrátnice a lekár na pohotovosti skonštatoval, že dieťatko je mŕtve,“ povedal riaditeľ Hornooravskej nemocnice v Trstenej Marián Tholt.

To však bola už jedna hodina poobede. To by znamenalo, že dieťa bolo v aute zhruba štyri hodiny. Zdroj blízky nemocnici nám potvrdil, že tehotná matka bola celý ten čas na rôznych gynekologických vyšetreniach. Ku gynekológovi špecialistovi ju mal poslať obvodný lekár, údajne s nejakou komplikáciou.

„Treba upozorniť najmä mladé mamičky ktoré chodia na vyšetrenia do nemocnice, aby nebrali so sebou deti, pretože to vyšetrenie môže niekedy byť zdĺhavejšie, pretože sa môžu objaviť komplikácie, ktoré treba doriešiť mnohokrát aj operačným zákrokom,“ pokračoval Tholt.

Podľa našich zistení matka uviedla, že dcérku chodila do auta kontrolovať. Aj keď to na nešťastí už nič nezmení, potvrdiť alebo vyvrátiť to môžu záznamy z kamerového systému. Polícia sa v nemocnici zaujímala aj o ne. 

Prípad vyšetrujú ako prečin usmrtenia.

Psychológ hovorí o veľkej traume matky, zármutku a strachu. „Môžeme si len predstaviť, čo všetko sa matke preháňa, premieta v hlave, čo urobila, čo nemala urobiť, ale nie je čo závidieť, lebo je to postihnutie na dlhé obdobie,“ uviedol psychológ František Skokan.

Ideálne by podľa neho bolo, aby bola pod odborným dohľadom. „Už je na nej, že pre akú sa rozhodne, že či je to psychologická alebo psychiatrická, veľakrát pomôže aj blízka rodina, ktorá podporí a bude držať s touto matkou,“ dodal psychológ.


 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce