13. 06. 2018 20:21 , článok bol aktualizovaný 14. 06. 2018 08:29 | BYSTRANY, SPIŠSKÉ VLACHY/TASR, TV Markíza

Hrozná spúšť po daždi v Bystranoch: Zaplavilo pivnice, záhrady aj kultúrny dom

Vyhlásili tam 3. stupeň povodňovej aktivity.

Potopa v Bystranoch po daždi
Potopa v Bystranoch po daždi Foto: TASR
Po búrke v Bystranoch.
Po búrke v Bystranoch.
Cesta medzi mestom Spišské Vlachy a obcou Bystrany po daždi.

Obcami na Spiši sa v stredu (13. 6.) podvečer prehnala silná prietrž s výdatnými zrážkami. V Spišských Vlachoch a v Bystranoch už vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity. Potvrdil to starosta Bystrian František Žiga s tým, že u nich zaplavilo celú časť obce nižšie od tamojšieho potoka.

„Bolo to strašné, cez obec šla miestami podľa mňa aj dvojmetrová voda. Teraz to trošku kleslo, už neprší, ale zaplavené sú tam všetky domy, pivnice, dvory, záhrady. Okrem vody sa privalilo aj bahno, takže situácia je naozaj vážna," zhodnotil Žiga.

Pri zásahu po daždi v Bystranoch mali problém aj hasiči.
Pri zásahu po daždi v Bystranoch mali problém aj hasiči. Foto: TV Markíza
 

Dodal, že v obci zaplavilo aj kultúrny dom a z jednej strany na druhú sa momentálne nedá prejsť kvôli zaplavenej ceste. Jediná časť, ktorá nie je zaplavená, je rómska osada, keďže sa nachádza na kopci, spodná časť je podľa starostu kompletne pod vodou. „Naposledy sme mali takúto situáciu pri povodniach v roku 2010, škody budú určite veľmi vysoké aj na obecnom majetku, aj na majetku našich občanov," zdôraznil.

Voda, ktorá sa prehnala cez Bystrany, vytopila pivnice, odrezala časti ulíc od zvyšku obce, zaplavila rodinné domy a záhrady.

Voda vytopila aj miestne potraviny, hasiči museli ťahať vodu z viacerých domácností. Jedno hasičské auto, ktoré mierili do obce, sa tam nakoniec ani nedostalo. Zapadlo do bahna, ktoré sa prelialo na cestu medzi Bystranmi a Spišskými Vlachmi.

 

Cesta medzi mestom Spišské Vlachy a obcou Bystrany po daždi.
Cesta medzi mestom Spišské Vlachy a obcou Bystrany po daždi. Foto: čitateľka Vanda
 

Všetci, ktorí môžu, momentálne pomáhajú tým, čo im zaplavilo domy. Čakajú, kým opadne voda, aby mohli pomaly odpratávať neporiadok, čo narobila voda a bahno. V Bystranoch momentálne pomáha odstraňovať následky povodne aj jedna posádka Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zo Spišskej Novej Vsi a tiež miestni dobrovoľní hasiči.

„Smerovali tam aj hasiči z Krompách, museli sa však otočiť, pretože cesta medzi Spišskými Vlachmi a Bystranmi je uzavretá. Zrejme tam došlo k zaplaveniu alebo podmytiu vozovky," doplnil operačný dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ v Košiciach.

Situácia v Spišských Vlachoch

V meste Spišské Vlachy situácia nie je až taká vážna, vylial sa tam však menší potok Patria, ktorý narobil problémy, povedal primátor Ľubomír Fifik. Dodal, že kanalizácia nestačila absorbovať množstvo vody, ktorá sa prehnala cez mesto a zaplavila pivnice niekoľkých domov.

„Ešte stále prší, voda však už pomaly klesá, aj potok je už stabilizovaný. Naši dobrovoľní hasiči pomáhajú odčerpávať vodu zo zaplavených pivníc. Na Slnečnej ulici majú ľudia problém, z lúk a rolí nám stekala voda aj na námestie, zaplavený je aj mestský úrad, na chodbách sme mali približne 20 centimetrov vody. Ťažko povedať, ale nejakých 12 domov je postihnutých, stále mi však zvoní telefón," priblížil situáciu Fifik.

Po búrke v Bystranoch.
Po búrke v Bystranoch. Foto: čitateľ Jozef Mižák
 

Zatiaľ nevedel konkretizovať výšku škôd, okrem majetku však budú aj na povodí spomínaného potoka, ktorý zatiaľ ešte zregulovaný nebol a vylial sa v minulosti viackrát.

„Budeme to musieť riešiť spolu so správou povodia, vyregulovať ten potok, vyhĺbiť koryto. Dôležité však je, aby sa tá voda udržala tam, kde spadne a nestekala do potokov, pretože tým pádom robíme problémy susedom nižšie," konštatoval primátor. Doplnil, že najhoršia prietrž sa v stredu podvečer sústredila práve v okolí Bystrian a mesta Spišské Vlachy, nemá informácie o tom, že by povodeň postihla aj iné obce na Spiši.

Ak máte fotografie alebo videá, pošlite nám ich na adresu somreporter@markiza.sk, zverejníme ich.

 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce