14. 06. 2018 10:32 | SPIŠSKÁ NOVÁ VES/tvnoviny.sk

Ôsmak, ktorý zomrel na hodine telesnej: Lekári krútia hlavou nad behom v horúčavách

Žiak sa však učiteľom "nezdal" už od rána.

Tragédia sa stala počas telesnej výchovy.
Tragédia sa stala počas telesnej výchovy. Foto: TV Markíza

Veľmi nešťastne sa skončila hodina telesnej výchovy v jednej zo spišskonovoveských základných škôl. Po behu na telesnej tam v utorok skolaboval 14-ročný chlapec. Ani prvá pomoc učiteľov, ani pokusy privolaných záchranárov, ho nezachránili.

"Dieťa mi povedalo, že riaditeľ, ktorý viedol hodinu telesnej, poslal Adama, nech si ide sadnúť do tieňa. Chlapec však pri odchode mal spadnúť na zem. Až zhruba po troch minútach mu začali poskytovať prítomní prvú pomoc, keďže vyučujúci sledoval beh ostatných žiakov,“ povedala mama jedného z Adamových spolužiakov pre portál pluska.sk.

Od rána bol "nesvoj"

Či bolo príčinou úmrtia vyčerpanie, horúčavy alebo zdravotný stav, zistí až ďalšie vyšetrovanie. Učiteľom sa však žiak Adam zdal „nesvoj“ v ten deň už od rána. 

„Pred telesnou sme mali slovenčinu a písali sme diktát. Adam vždy napísal vetu ako prvý. V ten deň bol však veľmi spomalený, všimla si to aj učiteľka a pýtala sa ho, čo s ním je. Dokonca sa prišla na neho pozrieť aj na hodinu telesnej. Krátko ho pozorovala a potom odišla,“ uviedol zdroj denníka zo školy. 

Adam veľmi schudol

Podľa spolužiakov od začiatku roka Adam rapídne schudol, možno aj 20 kíl, rodičia však reagovať odmietli. Odborník hovorí, že svoje urobil aj náhly úbytok váhy.  

"Učiteľka mala upozorniť kolegu, že so žiakom nie je niečo v poriadku. Určite chlapec musel mať nejaký skrytý zdravotný problém. Ten však mohla odhaliť len lekárska prehliadka. Tieto však boli u nás zrušené, sú už len na báze dobrovoľnosti, čo je na škodu veci. Neraz u „zdravého“ mladého športovca zistíme cukrovku, vysoký krvný tlak alebo problémy so srdcom. Obezita detí a mládeže je samostatná kapitola,“ hovorí traumatológ a telovýchovný lekár Miloslav Klíma.

„Jeho organizmus jednoducho nebol pripravený na tento skok v hmotnosti a zareagoval neprimerane aj vplyvom telesnej záťaže v kombinácii s vysokými teplotami. Učitelia by si mali uvedomiť, že školské osnovy nie sú modla. Na beh mal vyučujúci zvoliť iný čas, nie keď sú najväčšie horúčavy,“ pokračoval lekár.

Telesná v horúčavách

Na otázku, či je vhodné, aby žiaci počas horúčav behávali tesne predpoludním (v utorok sa teploty šplhali k 30 °C), odpovedala pediatrička Beáta Nemčoková: „Takéto pohybové aktivity na hodine telesnej výchovy treba zvážiť. Rozhodne v horúčavách nebehať cez obed.“ Píše cas.sk.

Rovnaký názor má aj uznávaný športový lekár Pavel Malovič. „Medzi 11. - 15 . hodinou deti nemajú v škole čo behať. Ani na telesnej výchove,“ dodal lekár. 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce