18. 06. 2018 16:00 , článok bol aktualizovaný 18. 06. 2018 17:51 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ak lekár vezme peniaze až po operácii, už to nie je úplatok, ale dar, tvrdí prokuratúra

Toto rozhodnutie podľa advokáta zásadne mení súdnu prax.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Ak lekár vezme peniaze až po operácii, už to nie je úplatok ale dar. Prokurátor s týmto odôvodnením zastavil stíhanie známeho ortopéda z Nitry. Špičkový špecialista na kĺby pritom zobral peniaze po vykonaní operácie od viacerých pacientov.

V septembri minulého roku zatkli lekára Jozefa Pintéra policajti priamo v nemocnici. Monitorovali ho vraj niekoľko mesiacov a zadržali ho pritom ako preberal od dôchodkyne obálku s dvadsiatimi eurami.

Podľa prokuratúry peniaze, ktoré lekár prijal od pacientok neboli úplatkom ale darom. „Uznesenie o vznesení obvinenia aj uznesenie, ktorým bola zamietnutá sťažnosť obvineného, boli zrušené generálnym prokurátorom a trestné stíhanie vo veci bolo vyšetrovateľom zastavené. Žiadny z pacientov nebol v trestnej veci stíhaný," uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Podľa advokáta mení rozhodnutie prokuratúry v tejto veci zásadne súdnu prax. Doteraz totiž všetky prípady posudzovali ako trestný čin korupcie. Týmto rozhodnutím sa to ale zmení.

„Od tohto prípadu vlastne prokuratúra bude pozerať na vec, že keď lekárovi po vykonanom zákroku, ako prejav vďačnosti, niekto dá nejaké drobné finančné prostriedky, nie je to považované za korupciu, ale je to určitý taký prejav vďačnosti. Samozrejme nesmie sa jednať o to, že ten pacient bol nejako zvýhodnený, predbehol nejaké poradie, dostal nejakú lepšiu starostlivosť. Predtým nesmie byť žiadny prísľub niečoho," vysvetlil právnik Juraj Bizoň.

Prokuratúra v tomto prípade prikázala riadne preskúmať úmysel toho, kto peniaze dal aj okolnosti. Doterajších prípadov lekárov odsúdených za korupciu sa tento precedens však nedotkne. Tí totiž podpísali dohodu o vine a treste a teda uznali, že vzali úplatok.

Doktora Pintéra poznajú v nitrianskej nemocnici ako špičkového odborníka, najlepšieho spomedzi ortopédov. Chceli sme s ním hovoriť, ale rozhovor odmietol. Podľa našich informácií z nemocnice odchádza, čo mnohých jeho spolupracovníkov mrzí.

Téme sa venovala Dana Brixová

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce