19. 06. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Absolventi sa vlakom zadarmo počas prázdnin nepovezú: Železnice majú nemilé prekvapenie

Zákon, ktorý si nastavili samotné vysoké školy, totiž na absolventov zabudol.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Absolventi sa vlakom zadarmo počas prázdnin nepovezú. Štátny dopravca si prichystal pre študentov nemilé prekvapenie. Tí, ktorí sa chcú vyhnúť pokutám, by si mali vopred overiť, aké zľavy môžu využívať.

 

Viacerí študenti si zvykli na bezplatné cestovanie vlakmi, ktoré zaviedla ešte druhá Ficova vláda od novembra 2014. Ak ste študent, nič sa pre vás nemení, ako absolvent už bezplatne cestovať v lete nemôžete. Zákon, ktorý si nastavili samotné vysoké školy, totiž na absolventov zabudol.

„Zľavnené cestovné pre žiakov a študentov škôl vrátane bezplatnej prepravy sa priznáva do konca štúdia, a teda do vykonania záverečnej skúšky. Po jej vykonaní prestávajú byť študenti, a preto nemajú nárok na zľavnené bezplatné cestovné," povedal hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Zadarmo sa tak nepovezú tisíce čerstvých maturantov a vysokoškolákov, ktorí nedávno štátnicovali. „Opätovný nárok na bezplatnú prepravu získa študent okamihom zápisu do prvého ročníka, najskôr však od prvého septembra daného roka, pretože až vtedy získava status študenta," vysvetlil Kováč.

A tak, kým doteraz cestoval študent absolvent počas školského roka zadarmo, nateraz si bude musieť počas letných prázdnin kúpiť lístok u dopravcu ako kedysi. Výhodou však je, že študentská karta sa neviaže na status študenta pri ostatných zľavách.

„Platnosť preukazov ISIC, ktorý má v sebe aj čip na dopravu, je vždy do konca septembra. Ak keď niekto skončil štúdium maturitnou skúškou alebo skončil bakalárske štúdium alebo aj druhý stupeň vysokoškolského štúdia, zľavy môžu vždy využívať do konca septembra, ako zľavy na kúpaliskách, aquaparky, kiná, reštaurácie," uviedol riaditeľ divízie nových ISIC kariet Vladimír Jedlička.

Napriek tomu, aby sa absolventi vyhli pokutám, mali by si vopred overiť, aké zľavy môžu využívať.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce