18. 06. 2018 19:44 | HLOHOVEC/TV Markíza

Budú musieť evakuovať celý Hlohovec? Pre skládku odpadu to reálne hrozí

Tisíclitrové barely sú pre Hlohovčanov a okolité obce časovanou bombou.

Nebezpečný odpad v Hlohovci
Nebezpečný odpad v Hlohovci Foto: TV Markíza

V Hlohovci hrozí evakuácia obyvateľstva. Vraciame sa k ekologickej katastrofe na skládke odpadu Vlčie Hory. Nebezpečný materiál stále nezlikvidovali a situácia je podľa odborníkov veľmi vážna. Na Okresnom úrade zasadal v pondelok krízový štáb.

Tisíclitrové barely sú pre Hlohovčanov a okolité obce časovanou bombou. V areáli je ich dvesto až tristo. Otvoriť ich a zistiť, čo v nich presne je, by bolo nebezpečné. Ani po veľkej kontrole z kriminálky sa dosiaľ nič nezmenilo. Nádoby sú stále na priamom slnku.

 

„Hrozí vznietenie a v prípade vznietenia ten rádius, ktorý by sme museli riešiť bezpečnostne by bol až päť kilometrov. Čiže bavíme sa o tom, že by sme evakuovali celé mesto," povedal primátor Hlohovca Miroslav Kollár.

Aby predišli mimoriadnej situácii, konať musia štátne orgány veľmi rýchlo. Barely sú od vysokých teplôt natlakované. Z voľného priestranstva musia preto do definitívnej likvidácie čo najskôr zmiznúť.

Presunúť by ich mal v nasledujúcich dňoch prápor chemickej obrany z Rožňavy za prísnych bezpečnostných opatrení do budovy v objekte areálu. Najhoršie je, že nebezpečný odpad, ktorý sa tam roky navážal z celej Európy a údajne sú v tom namočené aj štátne firmy zo Slovenska, kontaminoval podzemné vody.

„Som napálený, lebo ak by štátne orgány dotiahli tieto veci pred dva a pol roka, dokonca tak by sme dnes túto situáciu nemuseli riešiť," objasnil Kollár.

Rozsah priesakov škodlivín v podzemných vodách zisťovali dnes (18.6.) pracovníci chemického laboratória z Nitry v troch obciach v blízkosti skládky. V Koplotovciach, Dolnom Trhovišti a Pastuchove.

Vzorky zo studní odobrali do sklenených fliaš a teraz pôjdu do laboratória. Potrvá asi týždeň, kým budú kompletné výsledky.

Skládka Vlčie Hory, na ktorej je aj približne 1500 ton ropnej látky a množstvo azbestu, mala byť uzatvorená pred dvoma týždňami. No doteraz sa na ňu dá pokojne dostať a odpad môže hocikto kedykoľvek doviezť alebo vyviezť.

„Areál nie je žiadnym štátnym orgánom uzavretý a zabezpečený," dodal Kollár.

Zatvoriť a zapečatiť hlavnú bránu chce Okresný úrad vraj už definitívne tento týždeň.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce