19. 06. 2018 19:50 , článok bol aktualizovaný 21. 06. 2018 15:26 | BRATISLAVA/TV Markíza

Protestná jazda farmárov vrcholí v Bratislave: Od štátu žiadajú, aby zastavil kupčenie s pozemkami

Požiadavky spísali do takzvanej košickej výzvy, ktorú odovzdali ministerke pôdohospodárstva.

Protestná jazda farmárov
Protestná jazda farmárov Foto: TV Markíza
Protestná jazda farmárov z Michaloviec do Bratislavy za lepšie podmienky v poľnohospodárstve.
Protestná jazda farmárov z Michaloviec do Bratislavy za lepšie podmienky v poľnohospodárstve.
Protestná jazda farmárov z Michaloviec do Bratislavy za lepšie podmienky v poľnohospodárstve.

Nahnevaní farmári pokračujú vo svojej protestnej jazde naprieč Slovenskom. Po dvoch dňoch sa traktory dostali do hlavného mesta. Od štátu žiadajú, aby zastavil kupčenie s pozemkami a začal brať drobných farmárov konečne vážne.

 

Po celodennej jazde včera farmári zaparkovali v Detve na lúke pri salaši. Spali pod holým nebom alebo v autách. Títo poľnohospodári cítia krivdu. Sú nahnevaní, odkedy totiž upozornili na neprávosti, nič sa podľa nich nezmenilo.

Požiadavky spísali do takzvanej košickej výzvy, ktorú odovzdali ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej a iným kompetentným. Ľuďom o tom rozprávajú aj na sociálnych sieťach.

Od ich protestu sa ale dištancujú niektoré stavovské organizácie. Členovia rady potravinárskych a poľnohospodárskych samospráv rozumejú ich problémom, no hovoria, že by uprednostnili odbornú diskusiu pred nátlakovou akciou.

Ministerka Matečná farmárom oponuje. Časť z ich požiadaviek je vraj splnených. „My sme otvorení dialógu, ale doteraz sme od týchto farmárov nedostali požiadavku na stretnutie," uzavrela Matečná. 

Dychové skúšky na alkohol

Dôvodom pre vykonanie dychovej skúšky na alkohol, ktorej sa podrobili protestujúci farmári v Bratislave, bola nehoda v blízkosti Tyršovho nábrežia, spôsobená vodičkou podporujúcou protestujúcich poľnohospodárov. Informovala o tom polícia.

"Udalosť vzbudila dôvodnú obavu, že vodiči poľnohospodárskej techniky by mohli viesť ťažké stroje pod vplyvom alkoholu a ohroziť tak životy, zdravie a majetok občanov,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Lucia Mihalíková.

V stredu (20.6.) krátko po 07.30 hod. došlo v blízkosti Tyršovho nábrežia, kde sú sústredení účastníci protestu poľnohospodárov, k dopravnej nehode. „Podľa doterajších informácií z miesta dopravnej nehody prechádzala vodička na vozidle RAV V4 s bratislavským evidenčným číslom po Krasovského ulici v smere od Einsteinovej ulice, kde nedodržala bezpečnú vzdialenosť a narazila do pred ňou idúceho motorového vozidla,“ priblížila Mihalíková. V dôsledku zrážky musela vodička, ktorá nehodu nespôsobila, vyhľadať lekárske ošetrenie.

Vinníčka nehody však po náraze nezastavila, pokračovala v jazde až na Tyršovo nábrežie, kde bola zastavená policajnou hliadkou. "Pri dychovej skúške jej zistili viac ako 2,5 promile alkoholu," informovala Mihalíková. Vodičku eskortovali policajti na príslušné policajné oddelenie, kde bola obvinená z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce