22. 06. 2018 17:24 | DETVA/TV Markíza

Po rokoch ticha sa do Detvy opäť vracia téma ťažby zlata: Podpoľanci zostali zaskočení

Zaskočení sú aj v podpolianskych strojárňach. Do prieskumného územia sa dostal aj ich areál.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Po rokoch ticha sa do Detvy opäť vracia téma ťažby zlata. Ministerstvo životného prostredia vydalo rozhodnutie o určení prieskumného územia. Podpoľanci zostali zaskočení. O prípravách pre ťažbu vôbec netušili.

Zlato ľudí fascinuje. Nie však jeho ťažba. V Detve sa o nej znova začalo hovoriť po šiestich rokoch. Ministerstvo životného prostredia však už urobilo prvý krok. Rozhodlo o určení prieskumného územia. Zaujímavé je, že pod Poľanou o tom nič nevedeli.

„Boli sme prekvapení, keď nám prišlo rozhodnutie. Myslím si, že tu je chyba v legislatíve, že my ako mestá nie sme dotknuté organizácie v tomto konaní a v tomto procese a že ministerstvo životného prostredia pokiaľ chcelo vydať takéto rozhodnutie nás o tom skôr neinformovalo," povedal primátor Detvy Ján Šufliarský.

Zaskočení sú aj v podpolianskych strojárňach. Do prieskumného územia sa dostal aj ich areál. „Cítime ohrozenie tohto areálu. Ohrozenie fungovania 50 firiem, ktoré tam fungujú a dvetisíc zamestnancov, ktorí tam pracujú," povedal predseda ZO OZ KOVO Podpolianske strojárne Stanislav Ľupták.

Minister László Sólymos sa medzitým už stretol s odborármi. „Na základe ich obáv si už včera vyžiadal spis prvostupňového orgánu a vykoná potrebné kroky za účelom preverenia správnosti postupu. V prípade zistenia akýchkoľvek pochybností pristúpi k preskúmaniu samotného rozhodnutia," povedal hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

Viac nájdete v reportáži Ľubomíra Fronka

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce