22. 06. 2018 17:26 | PREŠOV/TV Markíza

Po tom, čo udali úžerníka, nastalo peklo: Za mrežami skončila takmer celá jeho rodina

Prípad z Mirkoviec je tohto roku druhým, ktorí policajti objasnili.

Obžalovaný z úžery
Obžalovaný z úžery Foto: TV Markíza

Po tom, čo udali úžerníka v rómskej osade nastalo peklo. Za mrežami skončila takmer celá jeho rodina. Prípad z Mirkoviec je zdá sa ale raritou. Odhaliť prekvitajúcu úžeru v chudobných osadách je takmer nemožné.

Odsúdený úžerník si podmienečný trest na slobode dlho neužil. Sľúbil že bude sekať dobrotu, no hneď na druhý deň za vyhrážanie sa opäť skončil za mrežami.

Rodina úžerníka udala ešte vo februári, keď sa im za nevrátenie požičaných peňazí aj s vysokým úrokom tak isto vyhrážal bitkou. Opakovane ich pritom zdieral asi pol roka.

Vo vyšetrovacej väzbe sú odvtedy aj jeho manželka, matka a ďalší štyria príbuzní. Rodine mali vraj za zmenu výpovede núkať peniaze.

Je pritom verejným tajomstvom, že úžerníci vládnu takmer v každej chudobnej osade. Prípad z Mirkoviec je tohto roku druhým, ktorí policajti objasnili. Vlani sa im pred súd podarilo postaviť len jediného úžerníka.

Úžerníci sú pritom paradoxne často jediní, ktorí dokážu sociálne odkázaným Rómom pomôcť. „Nedostanú sa k iným úverom ako od úžerníka a potom sú už v nejakom začarovanom kruhu," vysvetlil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Viac nájdete v reportáži Martina Jedináka

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce