23. 06. 2018 19:23 | MARTIN/ TV Markíza

Súdni lekári testujú, z ktorých z potravín sa dá nafúkať. Niektoré výsledky vás prekvapia

Ústav súdneho lekárstva v Martine chce zbúrať alebo potvrdiť niektoré mýty.

Súdni lekári testujú.
Súdni lekári testujú. Foto: TV Markíza

Zjedol som kompót alebo prepáčte, mal som bonboniéru. Práve to sú klasické odpovede, ktoré používajú šoféri, keď nafúkajú. Súdni lekári z Martina sa rozhodli otestovať na vlastnej koži tie výrobky, na ktoré sa ľudia vyhovárajú najčastejšie. Niektoré výsledky vás prekvapia.

Čokolády, bonboniéry, energetické nápoje či sladké plnené oplátky. Na Ústave súdneho lekárstva v Martine to v týchto dňoch vyzerá ako na rodinnej oslave.

 

Tím špičkových lekárov spolu s dobrovoľníkmi testuje najbežnejšie produkty, o ktorých sa vždy hovorilo, že po nich nafúkate.

"Sme sa rozhodli tieto mýty buď zboriť alebo ich potvrdiť. Skrátka, dať tomu odborný charakter," vyhlásil súdny lekár Ľubomír Straka.

A tak sa pravidelne stretnú, otestujú pár výrobkov, fúknu do testera a výsledky spracujú.

Jeden z najmodernejších alkoholtesterov, tzv drägerov, zapožičali lekárom žilinskí policajti. Aj oni budú potrebovať výsledky výskumu pre svoju prácu.

"Za uplynulý mesiac policajti v žilinskom kraji odhalili 101 vodičov motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu," uviedol žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík.

Štúdia má ukázať, ktoré výrobky môžu výsledky testu skutočne skresliť. "Spravili sme si prehľad tlače, odborných článkov z celej Európy a vybrali sme všetky takéto poživatiny," vysvetlil Straka.

Testujú nielen potraviny, ale napríklad aj voľne dostupné prípravky, ktoré sa používajú pri bolesti hrdla.

"Ako účastníčku pokusu ma najviac prekvapilo to, že dychová skúška bola pozitívna aj pri zjedení croissantu," povedala jedna z testujúcich.

Ochranná atmosféra, v ktorej je zabalený, totiž obsahuje alkohol a skutočne môže ovplyvniť meranie.

"Dychová skúška je pozitívna, ale samotný alkohol do organizmu neprenikne," potvrdil lekár.

Výsledky štúdie by mali byť známe ešte v lete. Budú rukoväťou pre odborníkov, ktorí môžu rozhodovať aj o tom, či niekto pôjde alebo nepôjde do väzenia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce