04. 07. 2018 12:40 , článok bol aktualizovaný 04. 07. 2018 13:55 | BRATISLAVA/zg, TASR

Homofóbom roka sa stal Andrej Danko za výrok o homosexuáloch a výchove detí

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis "4%".

Andrej Danko.
Andrej Danko. Foto: TASR

Predseda parlamentu Andrej Danko sa stal víťazom šiesteho ročníka ankety o Homofób. Anticenu získal za výrok: „Ak sa niekto na základe sexuálnej orientácie vzdá práva reprodukcie, vzdal sa, čo mu príroda a Boh dali, pretože ak sa niekto rozhodne pre homosexuálny zväzok, tak nemôže mať právo vychovávať deti."

Medzi nominovanými boli aj kontroverzný kňaz Marián Kuffa, poslanci Boris Kollár a Branislav Škripek, ale aj exminister obrany Ľubomír Galko.

„Je škandalózne, ak predseda parlamentu verejne šíri takéto nezmysly. Sexuálna orientácia je vrodená charakteristika človeka a nie voľba, ktorou sa možno niečoho vzdať. Pán Danko má evidentne veľké medzery vo vzdelaní. Rozhodli sme sa preto spolu s trofejou mu poskytnúť aj našu brožúrku pre stredné školy, kde vysvetľujeme najčastejšie mýty o LGBT ľuďoch," povedala Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv.

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv a Dúhové Slovensko.

"Je smutné, že výroky, ktoré sa na základe podnetov verejnosti do ankety dostali, sa presúvajú k tzv. mainstreamovým politikom. V prípade SNS ide dokonca už druhé víťazstvo, nakoľko minulý rok najviac hlasov získal Anton Hrnko. Politici a političky, ktoré o sebe tvrdia, že sú proti extrémizmu v politike, by nemali prispievať k šíreniu nenávisti voči menšinám vo verejnom diskurze." vyhlásil riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového Pride.

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4%, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. Ako tvnoviny.sk informoval Weisenbacher organizátori ankety sa trofej pokúsia odovzdať víťazovi.

Homofób roka

1. Andrej Danko (2 623 hlasov)

Andrej Danko - citát.
Foto: TVNOVINY.sk TASR
 

2. Marián Kuffa (1 471 hlasov)

Marián Kuffa - citát.
Foto: TVNOVINY.sk TASR
 

3. Boris Kollár (1 367 hlasov)

Boris Kollár - citát.
Foto: TVNOVINY.sk TASR
 

4. Branislav Škripek (1 044 hlasov)

Branislav Škripek - citát.
Foto: TVNOVINY.sk TASR
 

5. Ľubomír Galko (226 hlasov)

Ľubomír Galko - citát.
Foto: TVNOVINY.sk TASR
 

V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti", hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či predseda neonacistov Marián Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať.

Na hlasovaní sa zúčastnilo viac ako 10-tisíc ľudí. Do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/homofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu.

Danko si cez prevezme

Víťaz ankety Andrej Danko (SNS) sa plánuje v piatok 6. júla stretnúť s jej organizátormi a prebrať si cenu. Anti-cenu mu udelili za výrok o homosexuáloch.

"Pozývam tých, ktorí mi túto cenu dali, aby ma prišli poučiť. Možno budem poučený ja, možno oni prijmú argumenty," povedal novinárom Danko, ktorý je na zahraničnej ceste v Izraeli. Zdôraznil, že "základné ľudské právo dieťaťa je nad právom kohokoľvek sexuálnej orientácie".

Stretnutie vníma ako otvorenie diskusie na danú tému, vysvetlenie výroku a tiež jeho dopovedanie, keďže veta je vystrihnutá z kontextu. "Som pripravený na diskusiu a vysvetlenie výroku. Vtedy išlo o rozhovor a veta má aj pokračovanie," uviedol Danko.

Zdôraznil, že pozná veľa homosexuálov a homosexuálnych párov. "A akceptujem a tolerujem každého osobné rozhodnutie aj o svojej sexuálnej orientácii, aj o spôsobe života. Nemám právo nikomu určovať životné pravidlá. Ale myslím si, že ak raz homosexuálny pár žije v zväzku, uprednostnil svoju sexuálnu orientáciu pred inými právami," vysvetlil Danko, pričom narážal najmä na právo adoptovať si dieťa.

Dodal, že každé ľudské právo sa začína a končí tam, kde je potláčané iné ľudské právo. "A treba mať na pamäti aj ľudské právo dieťaťa, ktoré je vychovávané v takomto partnerstve," doplnil šéf parlamentu.


VIAC Z Domáce