Live
Sledujte NAŽIVO: Slovensko objednalo štyri milióny vakcín proti koronavírusu
Sledujte tu
10. 07. 2018 06:00 | ŽELEZNÍK/Marcel Marcišiak

Elektrinu a vodovod mali medzi prvými. Kedysi najrozvinutejšie miesto už takmer zmizlo aj z mapy

Navštívili sme bývalú banskú kolóniu, v ktorej sa akoby zastavil čas.

Chátrajúci hudobný altánok s kolkárňou
Chátrajúci hudobný altánok s kolkárňou Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
Bývalý obchod s rozličným tovarom
Chátrajúci hudobný altánok
Chátrajúci hudobný altánok s kolkárňou

Bane. Iné slovo nemôže lepšie vystihovať miesto na Gemeri zvané Železník. V minulosti mu baníctvo prinieslo veľkú slávu, bohatstvo a rozvoj, dnes už zostali len spomienky a pohľad na upadajúci región.

 

Ťažba železnej rudy sa na Železníku začala koncom 19. storočia. Postupom času sa táto oblasť stala jedným z najvýznamnejších ložísk v Rakúsko - Uhorsku.

„Pokiaľ sa prevádzala ťažba, dá sa povedať, že v deviatich šachtách, tak život bol na veľmi vysokej úrovni. Baníci boli odborníci a v závode pracovalo zhruba 1300-1400 pracovníkov," uviedol bývalý banský technik v bani na Železníku Martin Sekréneš.

Kopec Železník, podľa ktorého pomenovali aj banskú kolóniu
Kopec Železník, podľa ktorého pomenovali aj banskú kolóniu Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Baníci a jedinečné banské domy

Bane boli najväčší zamestnávateľ v regióne, keďže okrem poľnohospodárov tu nebolo nič významnejšie.

„Prichádzali sem baníci z okolia, či to bolo Ratkovské Bystré, Krokava, Hrlica, Kameňany, Rákoš, Turčok. To všetko na týchto baniach pracovalo a dávalo im živobytie," doplnil Martin Sekréneš.

Železník je bývalá banská kolónia, ktorá sa nachádza v okrese Revúca. Katastrálne sa rozdeľuje na dve časti. Jedna patrí pod obec Sirk, druhá pod obec Turčok. Leží pod kopcom Železník, podľa ktorého táto osada dostala aj pomenovanie.

Práca to však nebola jednoduchá. Baníci pracovali osem hodín denne, na tri zmeny aj v sobotu. Navyše, pokiaľ nevybudovali cestu, chodili do práce aj niekoľko kilometrov pešo.

„Môj otec robil v magnezitke strážnika a tam sme mu nosili ako deti obed," zaspomínala si pani Zuzana, ktorá pochádza z niekoľko kilometrov vzdialenej obce Ratkovská Suchá.

Banské spoločnosti postavili pre baníkov aj domy, ktoré dodali dedine jedinečný ráz. Tie sa totiž môžu pýšiť výnimočnou architektúrou. Vraj len málo baníckych miest je takto usporiadaných.

Banské domy postavené do radov
Banské domy postavené do radov Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Dvojpodlažné banské domy
Dvojpodlažné banské domy Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Elektrina, vodovod či obecný záhradník

Baníctvo okrem práce prinieslo do tohto regiónu aj nevídaný rozvoj. Ľudia tu mali medzi prvými elektrinu či vodovod, v obci bolo verejné osvetlenie. Miestni si spomínajú aj na obecného záhradníka, ktorý sa staral o verejnú zeleň.

„Keď odtiaľto odišla moja babka a vydala sa do okolia Nitry, tak ju prišla navštíviť mama. Tá sa čudovala do akej chudoby prišla, keďže nemali vodovod ani elektrinu," uviedol miestny nadšenec a predseda OZ Skryté Poklady Slovenska Ladislav Bene.

Chátrajúca kolkáreň
Chátrajúca kolkáreň Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Okrem výdobytkov vtedajšej modernej doby sa rozvíjala aj kultúra a spoločenský život. Miestni si vybudovali hudobný altánok, tančiareň a kolkáreň. Na Železníku bolo dokonca aj kino, ktoré fungovalo od konca 30. rokov až do roku 2006.

„Baníci sa nielen zabávali, ale mali rôzne kultúrne spolky. Napríklad divadelný, kartársky a čitársky. Takisto Železník bol slávny aj svojou baníckou dychovkou," priblížil život v minulosti Ladislav Bene.

„Boli tu banícke dni a tie boli tak krásne," zaspomínala si najstaršia obyvateľka Železníka Anna Tobišová.

Starý vstup do budovy kina
Starý vstup do budovy kina Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Opustený dom na Železníku
Opustený dom na Železníku Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Zatváranie baní a postupný úpadok

Po postupnom zatváraní baní v 60. rokoch sa začal vytrácať aj život. Baníci plynulo prešli do rozrastajúcich sa magnezitiek v Lubeníku a Jelšave. Mladí tak odchádzali za prácou a často sa už nevrátili späť.

„Dnes to tu vyzerá úplne opačne. Odišiel priemysel, odišli ľudia a v podstate tu ostali len nemí svedkovia doby," doplnil Ladislav Bene.

„Skončila baňa, až to takto dopadlo. Nemáme na Železníku nič. Ešte sme aj z mapy vytretí," smutne skonštatovala Anna Tobišová

„Bane skončili, už ani neviem v ktorom roku, ale je to veľmi smutné. Zostala len poloprázdna dedina (Ratkovská Suchá). V súčasnosti má 30 obyvateľov, predtým mala asi 300. Takto to je aj po ostatných dedinách. Navyše je všade prítomná chudoba," doplnila pani Zuzana, ktorá tak poukazuje na to, že to nie je problém len Ratkovskej Suchej a Železníka, ale celého regiónu.

Chátrajúci hudobný altánok
Chátrajúci hudobný altánok Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Stará nefunkčná telefónna búdka z čias, kedy na Železníku fungovala pošta
Stará nefunkčná telefónna búdka z čias, kedy na Železníku fungovala pošta Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Otázkou už len zostáva, či sa môže karta obrátiť a opäť sa sem vráti život a prosperita.

„Počul som raz takú myšlienku, že vyspelosť národa sa dá zhodnotiť aj podľa toho, ako sa stará o svoje pamiatky. Ja by som možno k tomu dodal len jednu vetu. Príďte sa pozrieť na Gemer," výstižne uzavrel Ladislav Bene.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce