09. 07. 2018 19:38 | KANAŠ/TV Markíza

Súdny znalec v tom má jasno: Pilot vrtuľníka urobil pred smrťou obrovskú chybu

Obyvatelia obce Kanaš si myslia, že sa známy prešovský podnikateľ chcel predviesť.

Video na ktorom je zachytená zrážka stroja s elektrickými drôtmi sme ukázali odborníkovi.
Video na ktorom je zachytená zrážka stroja s elektrickými drôtmi sme ukázali odborníkovi. Foto: TV Markíza

Pilot vrtuľníka, ktorý havaroval v obci Kanaš v Prešovskom okrese, sa správal nelogicky. Po havárii, pri ktorej zahynul známy prešovský podnikateľ, ostali tisícky ľudí bez elektriny. Video ,na ktorom je zachytená zrážka stroja s elektrickými drôtmi sme ukázali odborníkovi.

Nehodu, ktorá sa stala len niekoľko sekúnd po vzlete vrtuľníka, približujú odvysielané amatérske zábery. V čom urobil pilot chybu nám vysvetlil súdny znalec.

„Úplne nelogicky proti všetkým zákonom sa obrátil, pomerne v ťažkom teréne. Všetky zásady proti logike, to nemohlo dopadnúť ani inakšie," čuduje sa Miroslav Hájek, súdny znalec leteckých nehôd. Podľa obyvateľov Kanaša sa podnikateľ pri nebezpečnom lete chcel predviesť.

Pri pohľade na vrtuľník, ktorý letel príliš nízko a nešťastne spadol na pozemok medzi rodinné domy, miestni len krútili hlavami. V tom čase boli na záhradách.

„Osobné vrtuľníky, súkromné by sa teda v obytných zónach, tak v blízkosti pohybovať určite nemali. Vyložene sa nevedel orientovať, pretože prehliadnuť 110 KW vedenie v takej malej výške, tak to je dosť nezvyčajné," vysvetlil súdny znalec.

Stroj šiel k zemi po náraze do drôtov vysokého napätia, do ktorých sa zamotal. Pilota mohol oslepiť západ slnka.

Podnikateľ bol vraj na návšteve u známych, kde svoj stroj aj odparkoval. Asi po dvoch hodinách znova vzlietol.

„Okolnosti a príčiny pádu vyšetrovania vrtuľníka sú predmetom vyšetrovania. Na vyšetrovaní policajný zbor spolupracuje aj s leteckým a námorným vyšetrovacím útvarom," informoval Daniel Džobanik, hovorca KR PZ v Prešove

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce