10. 07. 2018 19:18 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zdravotná sestra z bratislavského starobinca hrôzy: „Dôchodcov tam zabíjali úmyselne“

Prečítajte si otrasné svedectvo o praktikách v domove seniorov.

Zdravotná sestra Jana Šipošová
Zdravotná sestra Jana Šipošová Foto: TV Markíza

Hovorí o úmyselnom zabíjaní klientov. Zdravotná sestra pracujúca v starobinci prehovorila o praktikách údajného lekára. Pri jej slovách mrazí. Škandál týkajúci sa opatery starých ľudí v domove seniorov v Bratislave teda pokračuje ďalej, aj keď vedúci zariadenia od minulého týždňa sedia vo väzbe.

 

Vyučený kuchár, ktorý sa vydával za lekára a upratovačka, ktorá sa z večera do rána stala ošetrovateľkou, vraj nemali radi čulých dôchodcov. Za múrmi domova seniorov v centre Bratislavy ich upokojovali po svojom.

„Každému sa dával kventiax. Keď nezaberal, pridávali sa citalec, ksanal, haloperidol, apaurin," hovorí zdravotná sestra Jana Šipošová.

Lekári nám potvrdili, že ide o lieky, ktoré sa používajú na upokojenie až omámenie pacientov. Preto ich treba dávkovať opatrne.

„Všetci skončili tak, že zomreli. Nechali ich bez vody a jedla, neprebalených, ľudia zomierali. Hygiena, nič nefungovalo," opisuje ďalej otrasné praktiky v zariadení.

Zvláštne praktiky pri dávkovaní liekov potvrdila aj polícia. „Lieky podávali intravenózne, intramuskulárne, vo forme tabliet ako aj kvapiek, pričom takýmto podávaním mohlo dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu zdravia osôb, privodiť predávkovanie, poddávkovanie či spôsobiť smrť," vysvetlil hovorca KR PZ v Bratislave Michal Szeiff.

„Bola som pri pani Hilerovej, do rána zomrela. Usmrtili pani Kapelovú a pána Zborovana. To viem isto. Bola som pritom, keď sa to dialo," zdravotné sestra odhaľuje ďalšie zverstvá, ktoré sa mali diať v tomto zariadení.

Polícia ďalšie informácie k prípadu neposkytuje. Právnik hovorí, že zatiaľ zadržané dve osoby, nemusia byť jediné. Veľký tieň podozrenia padá aj na nadriadených údajného lekára a opatrovateľky.

„Zodpovednosť môže niesť právnická osoba, ktorá tieto fyzické osoby používa na túto činnosť. V tomto prípade by sa mohlo jednať o občianskoprávnu zodpovednosť prevádzkovateľa tohto zariadenia," povedal advokát Peter Toth.

Ak obvineným preukážu vinu, za mrežami si môžu posedieť 3 až 8 rokov.VIAC Z Domáce