17. 07. 2018 06:00 | ŽELEZNÍK/Marcel Marcišiak

Kino, kolkáreň a tančiareň. Toto všetko ukrýva osada na Gemeri, v ktorej býva len pár obyvateľov

Viaceré pamiatky sú už však v dezolátnom stave. O ich záchranu sa snažia aspoň dobrovoľníci a miestni nadšenci.

Výhľad z osady Železník
Výhľad z osady Železník Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Sláva minulosti, bieda súčasnosti. Takto by sa dala definovať situácia na Gemeri, hlavne na miestach, kde skončila banská činnosť. Ľudia prišli o prácu, mladí odchádzajú z regiónu a menšie obce dokonca vymierajú. Jednou z nich je aj Železník, bývalá banská kolónia.

 

Výnimočná architektúra

Po rozmachu, ktorý sem priniesla ťažba železa, nastal postupný úpadok. Doba hojnosti však po sebe zanechala rôzne pozoruhodnosti.

„Tieto kolónie boli postavené hlavne preto, aby mali baníci, kde bývať. Hlavne tí, ktorí sem prichádzali z okolitých obcí," hovorí miestny nadšenec a predseda OZ Skryté Poklady Slovenska Ladislav Bene o domoch, ktoré zaujmú hneď na prvý pohľad.

TIP: Elektrinu a vodovod mali medzi prvými. Kedysi najrozvinutejšie miesto už takmer zmizlo aj z mapy

Domy postavili na konci 19. storočia, do radov. Každý jeden z nich sa delil na štvorbytové a šesťbytové jednotky, ktoré pozostávali z kuchynky a spálne. K nim ešte prislúchala záhradka a kurín.

„Architektúra týchto domov je výnimočná. Málo baníckych obcí je takto usporiadaných," doplnil Ladislav Bene.

Banícke domy usporiadané do radov
Banícke domy usporiadané do radov Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Zvyšovaním ťažby prichádzali do regiónu aj ďalší baníci, preto banská spoločnosť musela riešiť nové ubytovanie. Rozhodla sa pre dvojposchodové domy asi s tridsiatimi bytmi. „Vau. Takto reaguje každý, koho sem zoberiem," opisuje Ladislav Bene prekvapenie ľudí, ktorí tieto domy uvidia. Tieto slová môžeme len potvrdiť. Tento typ stavby v tomto prostredí jednoducho nečakáte.

Dvojposchodové banícke domy
Dvojposchodové banícke domy Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Ich jedinečnosť dokresľujú dobové drevené pavláče, o ktoré sa snažia aspoň svojpomocne starať dnešní nájomníci.

Dvojposchodové banícke domy
Dvojposchodové banícke domy Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Čulý spoločenský život

S príchodom baníkom sa rozvinul aj spoločenský život. Miestni už dnes naň len spomínajú alebo o ňom počúvajú z rozprávania rodičov či starých rodičov. V súčasnosti to dokresľuje chátrajúci hudobný altánok, tančiareň pod holým nebom a kolkáreň.

Železník je bývalá banská kolónia, ktorá sa nachádza v okrese Revúca. Katastrálne sa rozdeľuje na dve časti. Jedna patrí pod obec Sirk, druhá pod obec Turčok. Leží pod kopcom Železník, podľa ktorého táto osada dostala aj pomenovanie. V súčasnosti tu žije 190 obyvateľov, v čase najväčšieho rozmachu to bolo až 1300.

Menej vídaná architektúra týchto budov prebudí v človeku fantáziu a začne si predstavovať, ako sa tu ľudia zabávali a trávili svoj voľný čas. Dopomáha k tomu aj všadeprítomný duch doby.

Hudobný altánok a kolkáreň
Hudobný altánok a kolkáreň Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Výhľad z hudobného altánku
Výhľad z hudobného altánku Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

„Život bol spoločenský. Však vtedy neboli žiadne televízory a vymoženosti dneška. Akurát bolo kino, prvé na okolí," poukázal na ďalšiu zaujímavosť Martin Sekréneš, ktorý si na rušný život na Železníku veľmi dobre pamätá, keďže tu dlhé roky pracoval ako banský technik.

Miestne kino
Miestne kino Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Kino hodné menšieho mesta

Kino začalo fungovať koncom 30. rokov. Najprv sa premietali diapozitívy, potom prišli na rad nemé filmy. Postupom času sa do ponuky dostali ozvučené a neskôr aj farebné filmy. Podľa miestnych sa do kina chodilo dvakrát do týždňa - v stredu a v sobotu.

Kinosála
Kinosála Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Vstupné a zasadací poriadok
Vstupné a zasadací poriadok Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Kino je prekvapivo veľké, zmestí sa doň asi 90 ľudí. V minulosti to bolo však rádovo viac. Miestni najviac spomínajú na film Winetou, kedy vraj rady boli až po plátno a ľudia si nosili stoličky aj z domu.

V kine sa naposledy premietalo v roku 2006, v súčasnosti mu chýba ozvučenie a premietačka.

Stará nefunkčná premietačka
Stará nefunkčná premietačka Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

„Chceli by sme v spolupráci s obcou Sirk urobiť projekt na kompletnú obnovu tejto budovy, keďže sa tu nachádza okrem kinosály veľa miestností. V budúcnosti by tu mohlo vzniknúť banské múzeum, ktoré by približovalo turistom históriu baníctva v tejto oblasti. Potom miestne komunitné centrum a knižnica. Samozrejme, radi by sme obnovili aj pravidelné premietanie," poodhalil odvážne plány Ladislav Bene a načrtol, akým smerom by sa mohla uberať cesta zaostalejších regiónov, aby z nich nadobro nezmizla jedinečnosť, ktorú im zanechala ich bohatá minulosť.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce