16. 07. 2018 13:52 , článok bol aktualizovaný 16. 07. 2018 18:41 | BRATISLAVA/TASR

Čižnár: Došlo k pomerne veľkému počtu pochybení vo veciach farmárov

Z celkovo preskúmaných 36 spisov zistili ich v desiatich.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto: TASR/Martin Baumann

Z celkovo preskúmaných 36 spisov vo veciach farmárov boli zistené pochybenia v desiatich. V deviatich prípadoch dala generálna prokuratúra pokyn na začatie trestného stíhania. Výsledky preskúmania trestných vecí týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov v pondelok (16. 7.) predstavil generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Z celkového počtu 36 preskúmavaných trestných spisov jeden preskúmala špeciálna prokuratúra. Pochybenia zistili pri desiatich prípadoch, čo je podľa Čižnára pomerne veľký počet. Pri deviatich bol navyše daný pokyn na začatie trestného stíhania.

Čižnár priblížil, že 16 spisov z okresnej prokuratúry Michalovce preskúmali v prvej várke, dva z OP Košice I, v druhej várke 13 spisov z OP Michalovce a štyri spisy z OP Košice a okolie. Vo viacerých prípadoch bolo zistené nezákonné rozhodnutie policajta o odmietnutí trestnej veci a prokurátora, ktorý takéto rozhodnutie akceptoval. V týchto prípadoch išlo o podozrenia z trestného činu poškodzovania cudzích práv, nebezpečného vyhrážania alebo aj o envirokriminalitu. Dozorovú právomoc vykonáva krajská prokuratúra v Trenčíne.

 

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) sa stretne s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, hovoriť budú o výsledkoch preskúmania trestných vecí týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

O tejto kontrole sa chce Čižnár v blízkej dobe rozprávať aj s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou (SNS). "Systém kontroly na PPA (Pôdohospodárska platobná agentúra – pozn. TASR) je absolútne nepostačujúci, a to je chyba systémová," zdôraznil generálny prokurátor. Uviedol, že sa pri systéme kontroly na PPA vytvára pre jednotlivcov prostredie, kde môžu rozhodovať svojvoľne. 

Zároveň dodal, že je zvláštne, že sa pri jednotlivých projektoch opakujú rovnaké osoby. Podľa Čižnára sa tieto problémy netýkajú len východného Slovenska, ale začína to byť celé Slovensko. "V týchto krajoch tým policajtom, ktorí tam boli zainteresovaní, ľudia neveria, a ja sa im nečudujem," poznamenal Čižnár s tým, že keď si prokurátor nevšimne pochybenia policajta, vykonáva si dozor biedne.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce