18. 07. 2018 07:59 , článok bol aktualizovaný 18. 07. 2018 13:52 | PIEŠŤANY/kacs

Stovky Rómov prišli do Piešťan za "zázračným liečiteľom"

Obyvateľom mesta sa to nepáči, sťažujú sa na neporiadok a výkaly v okolí ich domov.

Piešťanský
Piešťanský "zázračný liečiteľ". Foto: somreporter

Obyvatelia Piešťan strácajú trpezlivosť. Pažitský parčík v kúpeľnom meste obsadili stovky Rómov. Tí tu vraj čakajú na zázračného liečiteľa.

„Sme tu, aby nás zbavil bolestí a chorôb," uviedol pre Piešťanský denník jeden z miestnych Rómov. „On je Ježiš! Veríme, že keď sa nás bude dotýkať, uzdravíme sa."

Situácia sa už ale upokojila. V stredu okolo obedňajších hodín bolo podľa náčelníka mestskej polície Marcela Mihalika miesto už takmer prázdne.

"Lokalitu už opustili takmer všetci, tí, ktorí sa tam ešte zdržiavali, vyfasovali plastové vrecia a lokalitu postupne čistia," informoval náčelník.

Rómovia v Pažitskom parku v Piešťanoch.
Rómovia v Pažitskom parku v Piešťanoch. Foto: TASR
 

Údajnému liečiteľovi Mariánovi sa mala práve v tomto parčíku zjaviť Panna Mária a odovzdať mu silu, aby mohol uzdravovať chorých. Rómovia však o záhadnom mužovi rozprávať nechcú. Neprezradili ani, kedy medzi nich chodí.

Piešťanský 'liečiteľ'.
Piešťanský 'liečiteľ'. Foto: somreporter
 

Schádzajú sa tu už od stredy (11.7.) a stále ich pribúda. Prichádzajú vraj z celého Slovenska, Česka, zo Švajčiarska aj Anglicka.

„Obsadili už kompletne celý park, upchali všetky okolité ulice, začali parkovať v parku na tráve, rušia nočný pokoj, už sa nikto ani neodváži prejsť tým parkom, lebo ho celý zaberajú," napísala nám nahnevaná obyvateľka Piešťan.

Rómovia v Pažitskom parku v Piešťanoch.
Rómovia v Pažitskom parku v Piešťanoch. Foto: TASR
 

"Liečiteľ je v parku už od stredy alebo štvrtka minulého týždňa, býva v paneláku. Je tam celý deň, niekedy odide domov “na pauzičku”. Prvotné informácie o príchode Rómov pre regionálne médiá boli o voľbe vajdu a dohadovaní svadieb. Bola to však len zástierka, aby sa média nestarali o to, o čo tam ide. Skutočným dôvodom je však muž na fotke, volá sa Maroš Píša, ktorý je z Piešťan a už od malička bol "divný".

Internetom sa v rómskej komunite šíri fotka s popisom v Rómštine a zvoláva tak všetkých Rómov do Piešťan kvôli údajným niekoľkým zázrakom. Fotka má tisice zdieľaní. Vraj sem prúdia Rómovia z celej Európy. Od utorka, kedy sa objavila policia, už "liečiteľa" nevidno. Ale Rómovia vedia kde býva, takže ak nepríde, situacia sa určite vyostrí," povedal čitateľ pre tvnoviny.sk.

Neporiadok a smrad pri domoch

Ľudia sa sťažujú aj na veľký neporiadok a výkaly v blízkosti ich rodinných domov.

"Smrad z výkalov sa v teple a po daždi stupňuje. Som zvedavá na ďalšiu noc, oni sú tu nonstop aj v noci až do rána. Piešťany mesto snov. Prídite a uveríte," napísala Katarína z Piešťan.

Piešťanci tvrdia, že mesto ani polícia situáciu neriešia. Mestská polícia podľa informácií Piešťanského denníka v tejto lokalite zvýšila dohľad. Rómovia však na takéto zhromaždenie nepotrebujú povolenie.

„Robíme, čo nám zákony umožňujú. Nateraz sme sa s vajdom dohodli, že nebudú robiť neporiadok a ten aktuálny po sebe aj upracú," uviedol pre denník náčelník mestskej polície v Piešťanoch Marcel Mihalik.

 


VIAC Z Domáce