18. 07. 2018 15:48 | MICHALOVCE/TASR

Epidémia osýpok pokračuje. V Michalovciach zrušili aj futbalový zápas najvyššej ligy

V niektorých obciach na východe Slovenska pre ochorenie zakázali hromadné podujatia.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: phichet chaiyabin/shutterstock.com

Krízový štáb, ktorý v stredu zasadal v Michalovciach v súvislosti s mimoriadnou situáciou vyhlásenou v rámci celého okresu pre výskyt osýpok, rozšíril zákaz hromadných podujatí o obec Laškovce a mesto Strážske. 

Všetky opatrenia prijaté v minulom týždni zostávajú naďalej v platnosti. Po zasadnutí to vyhlásila prednostka Okresného úradu v Michalovciach Jana Cibereová. 

Niektorí sa očkovať nechcú

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa totiž môžu hromadné podujatia napomôcť prenosu tohto respiračného ochorenia. V tejto súvislosti spomenul tiež dôležitosť očkovania v oblastiach, kde sa osýpky vyskytujú a kde je veľký predpoklad ich šírenia. 

"Na Mlynskej ulici sme doteraz zaznamenali najviac prípadov osýpok," spomenul s tým, že k 17. júlu ide o 103 ľudí. Zaočkovaných tam bolo k tomuto dňu 1059 ľudí, z toho 737 bolo detí. 

Niektorí jej obyvatelia sa nechcú dať zaočkovať. Podľa hlavného hygienika ide o približne desať rodín. V prípade, ak by sa zaočkovať nedali, možno podľa jeho ďalších slov pristúpiť k izolácii alebo sankcii. 

Hospitalizovali takmer 200 pacientov

Čo sa týka ďalších lokalít v rámci okresu, ide napr. o Veľké Kapušany, Kapušianske Kľačany či Trhovište, k rovnakému dátumu tam evidujú 875 zaočkovaných osôb, z toho 799 detí. Očkovanie podľa neho naďalej prebieha. 

 

Podľa primára infektologického oddelenia michalovskej nemocnice Štefana Zambu, k stredajšiemu ránu evidovali 21 hospitalizovaných pacientov s osýpkami. Celkový stav chorých je aktuálne podľa neho na úrovni 243. "Spolu bolo hospitalizovaných 190 pacientov," uviedol. Podľa jeho ďalších slov tvoria deti zhruba 85 percent, približne polovica je vo veku do dvoch rokov. Medzi komplikácie zaradil napr. zápaly pľúc či ťažké zápaly očí. 

"Nedošlo k úmrtiu ani u jedného pacienta," zdôraznil. Pokračoval, že kapacita oddelenia zatiaľ postačuje, s ostatnými nemocnicami naďalej komunikujú.

 Opatrenia krízového štábu

Krízový štáb prijal viaceré opatrenia na zamedzenie šírenia tohto vysoko kontagiózneho ochorenia. Patrí medzi ne okrem iných aj monitoring polície, ktorý bol podľa jej zástupcu zabezpečený a naďalej bude pokračovať.

Zákaz hromadných podujatí sa okrem Laškoviec a Strážskeho vzťahuje na mestá Michalovce, Veľké Kapušany a obce Trhovište, Zemplínska Široká, Kapušianske Kľačany, Vrbnica a Iňačovce. Platí do konca júla. "Zatiaľ nie je potrebné, aby sa rušili hromadné podujatia na Zemplínskej šírave," vysvetlila Cibereová.

Dezinfikovali aj autobusy

Spoločnosť Arriva prijala pre epidémiu osýpok na východnom Slovensku mimoriadne opatrenia. Informovala o tom Simona Zápachová z marketingového oddelenia spoločnosti.

Dopravca podľa jej slov vydezinfikoval interiér všetkých prímestských a mestských autobusov v okresoch Michalovce, Trebišov a Sobrance. Aby zabránil ďalšiemu šíreniu nákazy, vybavil svojich vodičov v autobusoch špeciálnymi dezinfekčnými prostriedkami. Zároveň zabezpečil očkovanie proti osýpkam pre všetkých zamestnancov.

Zrušili futbalový zápas najvyššieho ročníka

Pre osýpky zrušili aj zápas prvého kola najvyššej futbalovej súťaže Fortuna ligy medzi Michalovcami a Žilinou. Ten sa mal odohrať v sobotu, odložili ho ale na neurčito. Informuje o tom sme.sk.

Pre ochorenie už zrušili viaceré prípravné duely na Zemplíne.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce