19. 07. 2018 07:24 , článok bol aktualizovaný 19. 07. 2018 16:30 | STARÁ LESNÁ/kacs, TV Markíza, TASR

FOTO a VIDEO: Takúto spúšť zanechala nočná prietrž v Tatrách

Zo Starej Lesnej evakuovali obyvateľov aj turistov, zatopilo aj známy hotel.

Zatopená Stará Lesná
Zatopená Stará Lesná Foto: TV noviny.sk
Povodeň v Starej Lesnej.
Povodeň v Starej Lesnej.
Zatopená Stará Lesná

Mimoriadna situácia v Starej Lesnej. Po dvoch silných prietržiach mračien, ktoré sa prehnali obcou aj okolím, museli do rána evakuovať okolo 247 ľudí.

 

Voda aj so stromami sa valila svahmi a ulicami. Zatopila aj známy Hotel Hills. Dovolenka sa nateraz skončila aj turistom, ktorí v ňom boli ubytovaní.

 
 

Evakuovali aj osadu pri Starej Lesnej, v ktorej žijú miestni Rómovia. Niektorí však odmietli odísť zo svojich domov. Zasadal tam aj krízový štáb, ktorý rozhodol, že všetci Rómovia z osady musia odísť. majú podmyté domy a hrozí, že by spadli. Celkovo ide o 110 ľudí. Starosta im zabezpečí miesto, kde sa budú dočasne zdržiavať.

Veľká voda strhla dva z troch mostov v Starej Lesnej.

 

"Studený potok, ktorý preteká obcou, sa v dôsledku zlej poveternostnej situácie vybrežil a začal zaplavovať jednotlivé ulice. Hasiči pomohli s evakuáciou takmer 274 osôb zo zaplavených chatových oblastí a miestnych domov do priestorov miestnej školy a obecného úradu, kde ľudia našli svoje útočisko," informovala TVNOVINY.sk Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

Zatopená Stará Lesná
Zatopená Stará Lesná Foto: TV noviny.sk
 

Podľa našich informácií museli hasiči odvážať ľudí na terénnych autách, pretože s evakuačným autobusom by sa do obce nedostali.

 

 

Záplava v Ždiari

Intenzivny lejak celú noc zamestnával aj obyvateľov Ždiaru a obce Podspády. V Ždiari stúpol miestny potok podľa slov starostu až o tri metre. Voda strhla svahy, nahromadená zosunutá zem sa valila na domy.

V Podspádoch veľká voda ohrozovala most na hlavnej ceste do Poľska a úplne podmyla jeden z rodinných domov, ktorý našťastie nie je obývaný. Hasiči vykonávajú na mieste protipovodňové opatrenia.

 

Zatvorená magistrála a chodníky 

Horská záchranná služba a Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP) upozorňujú všetkých návštevníkov Vysokých Tatier na uzatvorenie turistických chodníkov cez Bielovodskú a Javorovú dolinu. Z HZS informovali, že dôvodom je ich podmytie a strhnutie mostov.

Rozvodnený potok Javorinka berie so sebou starší dom v Podspádoch vo Vysokých Tatrách.
Rozvodnený potok Javorinka berie so sebou starší dom v Podspádoch vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR
 

Bielovodská dolina je celá uzatvorená - od rázcestia pod Poľským hrebeňom až po Lysú Poľanu. V Javorovej doline je podobná situácia a bližšie informácie budú horskí záchranári i lesníci priebežne aktualizovať. V tejto súvislosti žiadajú turistov, aby túto výstrahu rešpektovali a nevstupovali do dolín, nakoľko tam budú prebiehať sanačné práce.

Zatopená Stará Lesná
Zatopená Stará Lesná Foto: TV noviny.sk
 

HZS doplnila, že nad Rainerovou chatou Studenovodský potok strhol most na Tatranskej magistrále v smere do Malej Studenej doliny a na Skalnaté pleso. Tatranská magistrála je preto taktiež nepriechodná, a to medzi Hrebienkom a Zamkovského chatou.

Horskí záchranári upozorňujú, že aj v iných lokalitách môžu byť po silných dažďoch podmyté turistické chodníky a strhnuté mosty. Žiadajú preto turistov, aby zbytočne neriskovali a nepokúšali sa prebrodiť cez potoky a horské bystriny a radšej sa vrátili po rovnakej trase.

"Obchádzky poškodených úsekov budú vyznačené v teréne, avšak turistom odporúčame, aby si výlety do tejto oblasti aspoň v najbližších dvoch až troch dňoch neplánovali. Poškodené mosty sú i na viacerých miestach v Tichej a Kôprovej doline, a takisto aj v Malej a Veľkej Studenej doline. Situáciu a rozsah poškodenia ešte mapujeme," dodala Martina Petránová zo ŠL TANAP. 

Zatopená Stará Lesná
Zatopená Stará Lesná Foto: TV noviny.sk
 

Postupne budú odstraňovať škody

Hladina Studeného potoka v obci Stará Lesná, okres Kežmarok, odkiaľ museli v noci a vo štvrtok ráno evakuovať kvôli povodniam desiatky ľudí, už postupne klesá. Situácia je tam však podľa starostu Ľubomíra Laufa naďalej vážna.  

Minimálne desať objektov vrátane jedného hotela už voda zatopila a ďalšie stavby sú ohrozené. "Podmylo nám niekoľko mostov, niektoré z nich sú úplne zničené, takže sa nedá prejsť na druhú stranu, aj kvôli tomu sme museli evakuovať ľudí," priblížil starosta. 

Najväčším problémom podľa neho je, že koryto rieky sa v niektorých miestach posunulo o osem až desať metrov a v podstate sa vytvorilo nové. V súčasnosti preto robia v prvom rade všetko preto, aby sa tok vrátil na pôvodné miesto. 

"Zabezpečujeme techniku, má prísť veľký bager, ktorý by mal odstrániť stromy zvalené v toku, a navážame kameň, aby sme to tam zabezpečili a voda nepodmývala ďalšie objekty," doplnil starosta. 

Škody po povodni budú podľa neho vysoké, on sám si takúto veľkú povodeň nepamätá. "Voda poškodila rekreačné chatky, ale aj rodinné domy a miestne hotely. Jeden most je podmytý, dva voda úplne zničila, neviem ešte, v akom stave je lávka," zdôraznil Lauf. V Starej Lesnej už momentálne neprší, starosta verí, že situácia s počasím sa už nezhorší a budú môcť postupne odstraňovať škody.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce