19. 07. 2018 19:12 | PRIBYLINA/TV Markíza

Exkluzívne zábery z dronu v Tatrách: Náš redaktor monitoruje situáciu priamo na mieste

Meteorológ naznačil, ako bude vyzerať počasie v najbližších hodinách.

Ján Tribula.
Ján Tribula. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Akoby sa Tatrami prehnali štyri silné búrky. Tak meteorológovia opisujú lejaky, ktoré spôsobili povodeň. Teraz je pre Tatrancov rozhodujúce, aké bude počasie.

Zrážky spôsobili zvýšenie hladín na všetkých tatranských tokoch. Mimoriadna situácia je vyhlásená na pohraničí, v obciach Javorina, Podspády, Ždiar.

S extrémnym náporom vody ale bojujú od stredajšieho večera aj v Starej Lesnej. Evakuovaných ľudí počítajú na stovky.

Zábery z dronu:

 

Starosti s veľkou vodou mali aj na Liptove. Pri Pribyline a v chatovej oblasti Podbanské sa na jednu z prístupových ciest do Liptovskej Kokavy vyliala z koryta rieka Belá.

Za normálnych okolností je v nej výška hladiny do pol metra. Po dažďoch stúpla viac ako štvornásobne.

Spolu s cestou vedúcou do Liptovskej Kokavy uzavreli aj železný most ponad rieku. O pár kilometrov vyššie Belá napáchala aj značné škody.

Rieka sa na Podbanskom valila rovno cez les. Starší betónový most veľkému tlaku neodolal a má vážne poškodenú statiku. Hladina rieky od polnoci postupne klesá.

„V niektorých lokalitách to bolo zhruba v priebehu dvoch dní sto až 150 milimetrov zrážok," informuje meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Norbet Polčák.

Naživo sa s nami spojil kolega Ján Tribula

 

Aké bude počasie najbližšie dni?

Naznačil aj situáciu na najbližšie hodiny. „V noci očakávame občasný dážď, úhrny by mohli byť päť až 15, ojedinele okolo 20 milimetrov. Zajtra, v priebehu dňa, to prejde do prehánok a zrážková činnosť bude slabnúť. Treba s ňou však počítať ešte najmä dopoludní."

Potešujúce je, že v sobotu a v nedeľu by už v tejto oblasti pršať nemalo. Katastrofický scenár z dnešnej noci by sa tak zatiaľ zopakovať nemal.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce