20. 07. 2018 15:28 | STARÝ SMOKOVEC/tvnoviny.sk

V Tatrách do noci zachraňovali českých turistov. Ani ničivé záplavy ich neodradili od túry

Zasahovať musel aj vrtuľník. Na túru sa aj napriek zákazu vybrala skupina s desiatimi deťmi.

Záchranári pomáhli českým turistom.
Záchranári pomáhli českým turistom. Foto: Horská záchranná služba

Štvrtková prietrž mračien v Tatrách ničila mosty a podmývala cesty a turistické chodníky. Horskí záchranári preto ľudom radili, aby pár dní na túry nechodili.

Skupina českých turistov si to ale k srdcu nezobrala a vybrala sa na výlet. O pár hodín zistili, že sa im to nevyplatilo. Horskí záchranári im museli prísť večer na pomoc. Šlo o štyroch dospelých a desať detí vo veku od ôsmich do dvanástich rokov.

Našli ich pri Batizovskom plese a po celodennej túre boli vyčerpaní a premočení, zároveň im rozvodnené potoky nedovolili zostúpiť na Vyšné Hágy, ani prejsť výtok z Batizovského plesa a pokračovať na Sliezsky dom. Píšu záchranári na svojej stránke aj na sociálnej sieti.

„Jeden chlapec bol natoľko vyčerpaný, že nedokázal pokračovať samostatne. Na pomoc im letel aj vrtuľník a chlapca transportovali do Starého Smokovca.

Záchranná akcia skončila v nočných hodinách.
Záchranná akcia skončila v nočných hodinách. Foto: Horská záchranná služba
 

V tom sa na záchranárov obrátil aj český pár, ktorý takisto po celodennej túre nedokázal samostatne postupovať. Turistka (53) pre celkové vyčerpanie nedokázala pokračovať v zostupe zo sedla Ostrva na Popradské pleso. Taktiež po ňu letel vrtuľník.

Turistu (55) doprevadili záchranári na Popradské pleso, odkiaľ pokračovali terénnym vozidlom do Starého Smokovca.

Skupine turistov pri Batizovskom plese sa nakoniec podarilo obísť rozvodnené potoky a v sprievode záchranárov HZS pokračovali na Sliezsky Dom, kde sa ubytovali.
Záchranné akcie tak skončili až v noci.


VIAC Z Domáce