20. 07. 2018 17:20 | VYSOKÉ TATRY/TV Markíza

Voda brala všetko, čo jej stálo v ceste. Takto to vyzerá v Tatrách po ničivej povodni

Prvý dom, ktorý zasiahla voda zo Studeného Potoka sa zmenil na nepoznanie.

Hasiči so špeciálnou technikou.
Hasiči so špeciálnou technikou. Foto: TVNOVINY.sk

Obce pod Tatrami uť tretí deň bojujú so záplavami a ich následkami. Asi najviac práce majú v Starej Lesnej, kde museli počas búrok evakuovať 274 miestnych obyvateľov aj turistov. Voda mierne ustúpila, ale strach z nej nie.

Veľká voda v Starej Lesnej opadla. Prišiel čas zisťovať a opravovať to, čo napáchala.
„Voda nám spôsobila veľké škody, lebo nám zobrala časť chodníkov, časť cesty, verejné osvetlenie," uviedol starosta Starej Lesnej. Voda vzala aj všetky mostíky cez Studený potok. 

Na pomoc pri odstraňovaní škôd do Starej Lesnej prišli aj hasiči so svojou špeciálnou technikou. Bager, povodňový transportér, terénne autá aj štvorkolky, ale hlavne ľudia pomáhajú domácim likvidovať to čo spôsobil vodný živel. „Prakticky, máme tu hasičov z celého kraja, záchranná brigáda Humenné, dobrovoľní hasiči, samaritáni Slovenska, Policajný zbor," povedal krajský riaditeľ hasičov v Prešove Ján Goliáš. 

 

Ako to už býva zvykom, problémom po záplavách býva nedostatok vody. Tej pitnej. „Vodu tiež nemáme, nám dovážajú cisterny," doplnil starosta. 

Prvý dom, ktorý zasiahla voda zo Studeného Potoka sa zmenil na nepoznanie. Voda zobrala, čo jej stálo v ceste.

„Ploty, pozemok, trávnik, skalky, záhradný nábytok, bazén. Nemáme podpivničené domy, takže nám vnútro nezasiahlo," reagoval obyvateľka Starej Lesnej Eva Kapusniaková.

Hotel Hills podpivničený je a to, čo bývalo wellnesom dnes pripomína neudržiavané bahenné kúpele. Všetkých 122 hostí evakuovali do iných hotelov v okolí. „Boli zachránené všetky osobné automobily, všetok majetok hostí a samozrejme nikomu sa nič nestalo," hovoril prevádzkový riaditeľ hotela Hills Peter Gurčík. Časť hostí dovolenky ukončila a vrátili sa domov. Všetci budú ale odškodnení.

Obec evakuovala aj Rómov z osady. Tí prespali na obecnom úrade a v škole. Momentálne už sú opäť doma.

Hasiči pracujú na tom, aby neostali odrezaní od sveta. Chcú sprejazdnili jediný možný most do rómskej osady. 

Zatiaľ, čo ľudia s vypätím všetkých síl bojujú s následkami veľkej povodne, v Starej Lesnej sa deje to, čo si nikto neprial. Opäť husto prší. „Mám obavy, pretože, keď sa zdvihne koryto v tom momente on mení tok tam, kde my ho nechceme," dodal starosta Starej Lesnej.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce