21. 07. 2018 19:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Cudzinci v našich väzniciach: Odpykávajú si tresty za vraždy, drogy aj prevádzačstvo

Najviac ich je z Českej republiky či Ukrajiny.

Ústav na výkon trestu odňatia slobody Hrnčiarovce nad Parnou.
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Hrnčiarovce nad Parnou. Foto: TV Markíza

Česi, Ukrajinci aj Rumuni. Práve z týchto krajín máme v našich väzniciach najväčší počet ľudí. Niektorých ešte súdia, iní si už odpykávajú tresty. 

Vedeli ste napríklad, že pre nich nemáme osobitne profilovaný ústav? Ak je to ale možné, dovolia im spolu bývať, aby mohli komunikovať v jazyku, ktorý ovládajú.

Cudzinci sú u nás zavretí vo viacerých väzniciach po celom Slovensku. Aktuálne ich je 232. Z toho 15 žien a 217 mužov. Sú medzi nimi odsúdení aj obvinení. Oproti vlaňajšku tento počet klesol o vyše dvadsiatku. Najviac ich je z Českej republiky, Ukrajiny, Rumunska a Maďarska. Potvrdila to hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Katarína Nováková.

Väzni sú aj z Poľska, Srbska či iných krajín. Cudzinci tvoria približne dve percentá z celkového počtu väzňov. „Medzi najzastúpenejšie trestné činy v prípad odsúdených cudzincov ide o drogovú trestnú činnosť, prevádzačstvo, krádež a lúpež," uviedla Nováková.

Nechýbajú však ani odsúdení za tie najzávažnejšie zločiny. Trest si tu odpykáva aj kosovský Albánec Jeton Vokri. Na svojho krajana a bývalého kamaráta vypálil 10 rán pred komplexom Tri veže v Bratislave. 

Ind Rasphal Lubana. Za mreže sa dostal po tom, čo zavraždil o 23 rokov staršiu manželku. Pôvodne mal dostať výnimočný trest. No po tom mu ho výrazne znížili. Žena ho podľa znalcov dlhodobo ponižovala a dokonca aj bila. 

No niekoľko rokov strávil v slovenskej väzbe napríklad aj Ukrajinec Volodymir Jegorov. Pripisujú mu päť vrážd. Dodnes ho ale u nás neodsúdili. 

Cudzinci majú právo obracať sa na diplomatickú misiu alebo konzulárny úrad ich domovského štátu. Za múrmi ústavov prihliadajú na ich kultúrne a náboženské tradície. Tí, ktorí spĺňajú podmienky, pracujú. Niektorí už po rokoch ovládajú aj slovenčinu. Povinnosť učiť sa ju ale nemajú. 

Nedávno sa v súvislosti s väznenými cudzincami objavila zaujímavá správa. Taliani sa chcú tých svojich zbaviť a poslať ich do domovských krajín. Vraj aby odbremenili väznice. Naše ministerstvo spravodlivosti o podobných opatreniach neuvažuje. 

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce