22. 07. 2018 19:15 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Šokujúce pozadie domova seniorov IRIS: Falošný lekár to s riaditeľom skúšali aj v Šali

Do svojej starostlivosti chceli získať 200 seniorov.

Ivan Biháry sa vydával za lekára.
Ivan Biháry sa vydával za lekára. Foto: TV Markíza

Domov seniorov IRIS má šokujúce pozadie. Kuchár, ktorý sa vydával za lekára a jeden z riaditeľov, plánovali pôvodne obsadiť iný objekt a v úplne inom kraji. V budove bývalej nemocnice v Šali plánovali mať údajne až 200 dôchodcov. Obsadenosť chceli zabezpečovať aj cez onkologické oddelenia.

Ivan Biháry. Klienti a ich príbuzní ho v dome seniorov IRIS oslovovali pán doktor, hoci je kuchár. Nielenže mal prístup k zdravotnej dokumentácii dôchodcov, ale im aj dávkoval lieky, ako sa mu chcelo. Tak to píše v obvinení vyšetrovateľ.

„Ja som nehovoril že som lekár," bránil sa Biháry.

Webová stránka však ukazuje rozpor s tým, čo hovorí. Spolu s niekdajším riaditeľom zariadenia IRIS Leopoldom Vlčekom, figurujú aj v inej spoločnosti s názvom HOSPIC IBLV. A tu má Ivan Biháry tri tituly pred menom a ďalší za ním. Obchodný register uvádza, že vznikli v 2013. V predmete činnosti majú aj výkon zdravotníckeho povolania v odboroch geriatria a vnútorné lekárstvo. Fungovať majú dodnes. Vybrali sme sa preto na adresu, ktorú tam majú uvedenú. Po spoločnosti však niet ani stopy.

Na internete sme našli, že služby majú poskytovať v Bratislave na Heydukovej 14 na prvom poschodí, no a na rovnakej adrese sídli aj dom seniorov IRIS.

Na bratislavskej župe sme sa preto pýtali, či o tejto spoločnosti vedia. Bez povolenia od nich totiž nemôžu poskytovať zdravotnú starostlivosť. „Historicky a ani v súčasnosti sa v registri poskytovateľov Hospic IBLV nenachádzajú," uviedla hovorkyňa kraja Lucia Forman.

Zistili sme však, že táto spoločnosť chcela prevádzkovať zariadenie v bývalej nemocnici v Šali. Dokonca rokovali s nitrianskou župou. Našli sme zápisnicu z roku 2014.

„Spoločnosť HOSPIC IBLV, s.r.o. je zameraná na prevádzkovanie zdravotníckych zariadení, má záujem o dlhodobý prenájom lôžkovej časti nemocnice v Šali a priestorov bývalej kuchyne a práčovne. Doba nájmu je navrhnutá na 15 rokov," píše sa v zápisnici.

Prenajaté priestory chcel Leopold Vlček zrekonštruovať a starať sa o 200 seniorov. Jeho biznis plán ale narazil na niektorých poslancov. Nakoniec z toho nič nebolo. No ak chce niekto poskytovať takéto služby, musí mať povolenie a odborného garanta. Úradom by však zrejme kuchár s vymyslenými titulmi nestačil.

Pár mesiacov po neúspešných rokovaniach s nitrianskou župou vznikol dom seniorov IRIS. A objavili sa tam tí istí aktéri - Ivan Biháry aj Leopold Vlček.

Po prevalení škandálu bratislavská župa ohlásila vznik sociálnej kobry. Fungovať má od septembra. Členovia budú dvaja - jedného vzali z vlastných radov. Je to audítor.

„Ďalšieho odborníka z oblasti sociálneho odboru župa už hľadá transparentne výberovým konaním. Už v stredu budeme o sociálnej kobre informovať aj ministra práce, sociálnych vecí a to na osobnomstretnutí, kde preberieme kompetencie ostatných kontrolných orgánov," povedala Lucia Forman.

Chcú, aby spolu jednotlivé úrady viac komunikovali. Kontrolóri zo župy môžu dohliadať len na sociálnu starostlivosť, do zdravotnej dokumentácie prístup nemajú. Tých svojich má aj ministerstvo práce.

„Na odbore dohľadu nad poskytovaním sociálnych služieb je v súčasnosti sedem zamestnancov. Okrem toho bol v rámci sekcie kontroly vytvorený odbor hodnotenia kvality poskytovanej sociálnej služby, čím bude zabezpečená ďalšia forma „kontroly" poskytovaných sociálnych služieb zo strany ministerstva," vysvetlila hovorkyňa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Veronika Husárová.

Po dôsledných kontrolách volá aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Podľa nej, ak nie sú dostatočne zabezpečené, je veľká pravdepodobnosť, že sa v mnohých zariadeniach nebudú dodržiavať ľudské práva. Zostáva len veriť, že tieto opatrenia ďalším škandálom a ujme na zdraví dôchodcov zabránia.

Tejto téme sa venovala Zuzana Ondrušková:

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce