23. 07. 2018 09:52 | SENEC/TV Markíza

Pán Eugen sa zrejme po rokoch dostane von z bytu: Riešenie je ale príliš drahé

Príspevok od štátu však stačiť nebude, právnik urobil zbierku.

Pán Eugen Hlaváč je uväznený v byte.
Pán Eugen Hlaváč je uväznený v byte. Foto: TV Markíza

Namiesto jednoduchého - zložité, namiesto lacného - drahé. Eugen Hlaváč, ktorý je pripútaný na invalidný vozík, sa zo svojho panelákového bytu v Senci nedostane po schodoch, ale vyvezie sa osobným výťahom. Má to len jediný, no podstatný háčik, musí si naň zohnať peniaze.

Eugen Hlaváč sedí celé dni na vozíčku a svet vidí iba spoza obloka. Pre choré cievy mu amputovali obe nohy. Býva na prvom poschodí v paneláku, kde nie je výťah a od slobody ho delí 15 schodov.

„Ráno do toho vozíka vleziem, večer do postele, skrátka to mám už do konca života," povedal pán Hlaváč ešte v roku 2016. Jedenásť a pol tisíca eur, ktoré dostal na schodiskovú plošinu, musel vrátiť štátu. Susedia mu ju totiž namontovať nedovolili. Plošina by podľa nich zasiahla do statiky paneláku a keby horelo, nemali by únikovú cestu. 

Ubehlo dva a pol roka a pán Eugen je stále väzňom vo vlastnom byte. Von sa dostane, iba keď ho vynesú synovia. Naposledy pred tromi týždňami. 

„Bolo dobre, že som videl mamu, keď sme tam prišli, rozplakala sa," reagoval pán Eugen. 

Ani právnik, ktorý ho bezplatne zastupuje, sa s bytovým spoločenstvom nedohodol. Vymyslel teda iné riešenie. 

„Tou stavbou má byť výťahová plošina alebo výťah," povedal právny zástupca Eugena Hlaváča Martin Manina.

A začal konať. Seneckí poslanci už schválili prenájom mestských pozemkov, projekt je v príprave. Výťah bude odsadený od fasády domu, no susedia môžu stavbu pripomienkovať. „Budú určite účastníkom konania, nám to vôbec nevadí, práve naopak, je to priestor, ako si vydiskutovať všetky technické a procesné záležitosti stavby výťahu," pokračoval Manina.

Pokúšali sme sa zistiť aj názor predsedu bytového spoločenstva, no na naše telefonáty nereagoval. „Nemáme žiadnu spätnú väzbu z ich strany," opísal právnik.

Hlaváčovcom vraj ale jedno riešenie navrhol. „Že napíše rozpis a že susedia budú manžela nosiť von," vysvetlila manželka pána Eugena, Helena Hlaváčová.

A tak namiesto toho, aby sa muž na vozíku vyviezol na plošine, bude treba stavať. No nebude to lacné. 

„Odhadované náklady na stavbu výťahu sú zhruba 30-tisíc eur bez DPH," hovoril právnik.
Ani príspevok od štátu na to stačiť nebude.

„Príspevok na zdvíhacie zariadenie môže byť poskytnutý v maximálnej možnej výške 11 617 eur," vysvetlila Mária Hrehová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. 

Rozdiel 20-tisíc bude musieť invalid doplatiť. „Žiadne sporenie nemám, lebo už vyše desať rokov som invalid," povedal pán Eugen.

Na výťah pre pána Eugena preto jeho právnik urobil zbierku. Na transparentnom účte pribúdajú peniaze od celkom neznámych ľudí - poslali už viac ako 8-tisíc eur. Viacerí pripájajú aj povzbudivé slová.

Veľký sen pána Eugena, dostať sa na ulicu, by sa aj vďaka dobrým ľuďom mohol zrealizovať už na jeseň.

„Na začiatku som ani neveril, že z toho voľačo bude. Teraz už je to trošku veselšie, keď aj neskoršie bude, ale bude," dodal pán Eugen.

 

Toto je číslo transparentného účtu, kam môže na výťah pre Eugena prispieť ktokoľvek, kto mu chce pomôcť: transparentneucty.sk/#/turnovers/5143551320.


VIAC Z Domáce