24. 07. 2018 12:41 | BRATISLAVA/TASR

Aj Slováci utekali pred ohňom v Grécku, viacerí prišli o doklady

Momentálne sa v krajine môže nachádzať viac ako 300 našich občanov.

Lesné požiare v okolí gréckych Atén.
Lesné požiare v okolí gréckych Atén. Foto: TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis

V Grécku sa podľa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR aktuálne môže nachádzať viac ako 300 občanov Slovenskej republiky.

"Nemáme informáciu, že by niektorý z nich bol v priamom ohrození života alebo bol zranený v dôsledku požiarov. V noci naše veľvyslanectvo kontaktovali niekoľkí naši turisti, ktorí museli opustiť svoje apartmány kvôli požiarom, prišli o doklady, samozrejme, poskytli sme im potrebnú asistenciu," uviedol pre TASR riaditeľ tlačového odboru MZVaEZ Igor Skoček.

Ozvala sa nám aj Slovenka Evelyn, ktorá sa momentálne nachádza v oblasti Mellisia pri Attiky. "Z balkóna za vrchom je požiar. Celú noc chodili helikoptéry, lietadlá, je tu dym, smrad, bolo počuť sirény."

 

Rezort zahraničia pripomína, že Grécko je krajina s častými požiarmi počas letného obdobia, preto treba byť ostražitý.

 

"V prípade, ak sa turisti ocitnú v oblasti kde začne horieť, alebo je nebezpečenstvo, že by sa požiar mohol rozšíriť smerom k apartmánu či domu, treba telefonicky informovať hasičov na čísle 199 a riadiť sa ich pokynmi, respektíve pokynmi záchranárov či pracovníkov ubytovacieho zariadenia. Odporúčame tiež v prípade núdze kontaktovať zastupiteľský úrad SR v Aténach na telefónnom čísle +30 693 240 8028. V mimoriadnych situáciách sa môžu turisti obrátiť aj na turistickú políciu na štvormiestne číslo 1571," informuje rezort zahraničných vecí.

Veľké požiare zasiahli západnú aj východnú časť aténskej aglomerácie, kde úrady vyhlásili stav ohrozenia. Situácia si vyžiadala masové evakuácie a uzavretie diaľnic spájajúcich Peloponézsky polostrov so strednou časťou Grécka.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce