27. 07. 2018 14:00 , článok bol aktualizovaný 27. 07. 2018 15:37 | BRATISLAVA/TASR

Prokurátor podal žalobu na Mariana Kotlebu

Dôvodom je, že vlani daroval šek v hodnote 1 488 €, pričom toto číslo je používané v symbolike extrémistov.

Poslanec NR SR Marián Kotleba (ĽSNS).
Poslanec NR SR Marián Kotleba (ĽSNS). Foto: TASR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal vo štvrtok (26.7.) obžalobu na predsedu parlamentnej strany ĽSNS Mariana Kotlebu.

Obvinil ho z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podstatou skutku je, že Marian Kotleba. v Banskej Bystrici v roku 2017 v priestoroch auly školy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov každý na sumu 1 488 eur, pričom číslo 1 488 je známe a používané v symbolike extrémistov.

To je, ako povedala hovorkyňa ÚŠP, spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: "We must secure the existence of our people and a future for white children" čo v preklade znamená "Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.") a 88 (8. písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu "Heil Hitler!"). 

"Tým verejne použitím (neo)nacistickej, resp. extrémistickej symboliky čísiel prejavil sympatie k rasistickej a nacistickej ideológii, ktorá smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb a ktorá hlása rasovú, etnickú nenávisť," dodala ďalej Tökölyová.

Samotný Kotleba sa mám k obžalobe vyjadriť v pondelok 30. júla v Banskej Bystrici. Pozvánku na tlačovú konferenciu poslal poslanec Milan Uhrík.

 

Viacerí členovia strany ĽSNS čelili rozličným obžalobám na rozličných súdoch. Naposledy obžalovaný poslanec Stanislav Mizík sa postavil v júli pred súd na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Čelil obžalobe z extrémizmu pre hanlivý status na sociálnej sieti. Súd ho 4. júla napokon oslobodil spod obžaloby. V prípade bol svedkom aj  Kotleba.

Pozrite si archívnu reportáž po tom, ako ho sudca spod obžaloby oslobodil.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce