27. 07. 2018 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Markíza má kópiu dokumentu, v ktorom obvinený kuchár z domova hrôzy vyhlásil, že je lekár

Mal sa vyhlasovať za lekára s dvomi atestáciami.

Kópiu dokumentu, v ktorom obvinený kuchár z domova seniorov Ivan Biháry vyhlásil, že je lekár.
Kópiu dokumentu, v ktorom obvinený kuchár z domova seniorov Ivan Biháry vyhlásil, že je lekár. Foto: TV Markíza

Ďalší dôkaz o klamstve. Televízia Markíza má k dispozícii kópiu dokumentu, v ktorom obvinený kuchár z domova seniorov IRIS vyhlásil, že je lekár. Úradný záznam dokonca podpísal vlastnoručne ešte vo februári tohto roka.

Ivana Biháryho policajti vinia z poškodzovania zdravia. Klientom v domove seniorov IRIS mal spolu s upratovačkou - ošetrovateľkou podávať lieky klientom inak, ako ich brať mali. Kuchára Biháryho volali klienti, aj ich príbuzní, pán doktor. Keď ho predvádzali pred sudcu, tvrdil čosi iné.

Vanessa Pútiková.
Vanessa Pútiková. Foto: Reflex
 

Aby zariadenie mohlo poskytovať zdravotnú starostlivosť, potrebuje povolenie od župy. A práve úradníčky z bratislavského samosprávneho kraja majú v rukách celkom iné vyjadrenie Ivana Biháryho.

„Bratislavská župa našla dôkaz, že pán Biháry prehlásil, že má lekárske vzdelanie, konkrétne v odbore psychiatria - onkológia, čo potvrdil aj svojím podpisom. Tento spis BSK postúpil polícii," povedal nám hovorkyňa kraja Lucia Forman.

Týmto dôkazom je záznam z pracovného stretnutia zo 14. februára 2018. Ďalej úradníčkam podľa dokumentu Biháry uviedol, že je síce lekár, ale činnosť v zariadení nevykonáva a v organizácii pôsobí ako dobrovoľník. No a tento dokument Ivan Biháry s titulom MUDr. v závere ešte aj vlastnoručne podpísal.

Na zázname od župy figuruje aj ďalší podpis

Za neziskovú organizáciu IRIS ho podpísal ako novozvolený riaditeľ aj Dominik Havlík. Chceli sme sa s ním spojiť cez jeho právneho zástupcu, ktorý nás nedávno kontaktoval a získať odpovede jeho klienta k otázkam, či vedel o tom, že Biháry nie je lekár, a ak nevedel, prečo dokument Havlík podpísal. Právny zástupca telefón nedvíhal.

Na otázky zaslané mailom sa neskôr ozval s tým, že je mimo Slovenska, no poslal ich klientovi. Keď sme ho pred pár dňami žiadali o sprostredkovanie stretnutia s riaditeľom Havlíkom, napísal nám, že sa má v auguste podrobiť výsluchom pred vyšetrovateľom a teda v tomto čase je jeho rozhovor pre masmédia predčasný.

Podľa našich informácií súčasný riaditeľ neziskovej organizácie IRIS Dominik Havlík už požiadal bratislavskú župu o výmaz z registra poskytovateľov sociálnych služieb. Znamená to, že zariadenie už fungovať nemôže.

Policajti nám potvrdili, že dokument od župy majú. Zisťovali sme teda, či Ivana Biháryho obvinili aj z niečoho iného, prípadne či stíhajú okrem neho a údajnej ošetrovateľky aj iných ľudí. Krajský policajný hovorca Michal Szeiff nám však povedal, že obvinenie voči iným osobám doposiaľ vznesené nebolo a vyšetrovanie aj naďalej pokračuje.

 


VIAC Z Domáce