29. 07. 2018 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prečo lietadlá meškajú? Piloti vysvetľujú, čo všetko za to môže

Veľa ľudí na meškanie lietadiel nadáva, no nevedia, aký to má skutočný dôvod.

Lietadlo
Lietadlo Foto: Shutterstock.sk/Skycolors

Čakať dlhé hodiny na letisku namiesto oddychovania na pláži nechce asi nikto z nás. Napriek tomu sa to stáva a letecký personál robí vždy všetko pre to, aby cestujúci odleteli čo najskôr. Netrpezliví ľudia pritom väčšinou ani netušia, čo sa deje v zákulisí a aké rôzne môžu byť príčiny meškania.

Letecké spoločnosti zarábajú vtedy, ak je lietadlo vo vzduchu a nesedí na zemi. Teda je aj v ich záujme, aby cestujúci odleteli.

Bezpečnosť je však na prvom mieste a asi nikto by v stroji s poruchou sedieť nechcel. Nepriateľom letcov je najmä počasie a technické problémy.

Meškanie často spôsobia aj cestujúci, ktorí sa zdržiavajú na letisku a nestihnú včas nastúpiť do lietadla. Môže to spôsobiť aj hodinové meškanie.

 

Keďže lietadlá lietajú nepretržite, meškania sa nabaľujú a piloti či mechanici sa veľakrát stretnú aj s poruchami, ktoré nevedia predvídať.

Letový priestor nad našimi hlavami je najmä počas top sezóny prehustený. Kým pravidelné linky majú odletový čas počas dňa, chartrové, teda dovolenkové lety, sa musia prispôsobiť a aj preto sa k moru väčšinou lieta zavčas rána či neskoro v noci.

Aj keď v odletovej hale sa pri meškaní stupňuje nervozita ani palubný personál nechce nocovať na letisku. V letectve sú však situácie, ktorých riešenie si skrátka vyžaduje čas.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce