31. 07. 2018 06:00 | DEVÍN/TV Markíza

Devínsky hrad má ďalší problém: Hrozí, že sa zrútia časti z jeho brala

Situácia je kritická na severnej a južnej strane skaly, kde už pred pár rokmi skaly spadli.

Bralo hradu Devín.
Bralo hradu Devín. Foto: TV Markíza

Devínsky hrad má opäť problém. Minulý rok sa takmer zosunul jeden z jeho múrov, teraz hrozí, že na zem spadnú časti z jeho brala. Geológovia a statici musia vyriešiť ako skalu spevnia. To si však vyžiada obmedzenia nie len pod hradom, ale aj na hrade.

Nenápadný múrik vlani našli horolezci, keď odstraňovali z brala náletovú zeleň. Bolo ho vidieť iba od sútoku Dunaja a Moravy, no narobil poriadne problémy. Promenádu pod hradom museli uzavrieť. Hrozilo totiž, že sa rozsype.

Múrik po posúdení pamiatkového úradu odstránili no promenáda ostala s obmedzeniami dodnes. A tak skoro sa to zrejme nezmení. Plot pod hradom ešte nejaký čas ostane. Rozoberanie rozpadnutého múrika totiž odhalilo problémy s bralom.

Situácia je kritická na severnej a južnej strane skaly, kde už pred pár rokmi skaly spadli.

Na rade je teraz geologický prieskum. Ten má ukázať, ktoré miesta hradného brala bude treba sanovať.

„Identifikujeme miesta, ktoré sú nestabilné a navrhneme spôsob ako to bralo stabilizovať. Možno 5-7, niekde 8 metrov to bude zasieťované," vysvetlil geológ Ján Vlčko.

Odborníci dúfajú a veria, že sa to bude realizovať ešte tento rok.

Práce na hradnom kopci si však vyžiadajú aj ďalšie obmedzenia. Pletivo bude pravdepodobne ešte rozšírené, pre prípad, že by došlo k pádu menších úlomkov. Ďalšie opatrenia sa zrejme dotknú aj tzv. horného hradu, ktorý otvorili iba minulý rok v máji. Návštevníci budú o všetkom vopred informovaní.

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce