02. 08. 2018 17:55 , článok bol aktualizovaný 02. 08. 2018 19:57 | BRATISLAVA/mm, TV Markíza

Podieľal sa Kaliňák na únose Vietnamca? Podrobná správa odkrýva, ako sa všetko malo udiať

Denníku N to vyrozprávali policajti a príslušníci bezpečnostných zložiek.

Na snímke Robert Kaliňák
Na snímke Robert Kaliňák Foto: TASR/Michal Svítok

Kauza okolo uneseného Vietnamca naberá na obrátkach. Teraz prehovorili príslušníci slovenských bezpečnostných zložiek a policajti, ktorí o únose mali vedieť. Ich verzia sa navyše zhoduje so závermi nemeckých vyšetrovateľov. Informáciu priniesol Denník N, ktorý spolupracoval s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Portál navyše priniesol presný popis, čo sa malo s Vietnamcom Trinh Xuan Thanh diať. Podľa výpovedí mal 26. júla minulého roka nastupovať omámený na bratislavskom letisku. Z každej strany ho mal navyše pridŕžať príslušník vietnamskej tajnej služby, aby to vyzeralo, že ide o opitého člena vietnamskej delegácie. Vládny špeciál si to následne nasmeroval do Ruska.

Už o mesiac mali na ministerstve vnútra pristať otázky od nemeckých vyšetrovateľov. Portál pripomína, že už vtedy kompetentní museli minimálne tušiť, že sa stroj ministerskej letky mohol stať nástrojom únosu.

"Za roky som si naozaj zvykol na klamlivé a zavádzajúce články, toto je ale mimoriadna obludnosť. Sú to vymyslené veci a snaha pošpiniť Slovensko, zatiahnuť ho do tejto veci, v ktorej nefiguruje a nijako sa na tom nepodieľalo," hovorí exminister Kaliňák.

 

Podrobný priebeh, ako ho opísali slovenskí policajti

Trinh Xuan Thanh sa prechádza s priateľkou po Berlíne. Zrazu sa pri nich pristavila dodávka s pražským evidenčným číslom. Vtiahli ho do auta a previezli do Brna, neskôr do Bratislavy. To sa písal 27. júl 2017.

O tri dni neskôr prichádza vietnamská delegácia do Bratislavy. Viacerí pracovníci sú prekvapení, keďže takéto udalosti sa plánujú týždne dopredu a nie zo dňa na deň. Približne o jednej popoludní pristáva na letisko lietadlo, o pár minúť neskôr sa kolóna pohýna smerom k hotelu Bôrik.

Pred ním už stojí minister vnútra Robert Kaliňák a údajne niekomu nervózne telefonuje a spomína slovo pas. Na príslušnom parkovisku stáli aj tri farebné dodávky opäť s českými evidenčnými číslami. V jednej z nich bol dobitý a nadrogovaný Vietnamec.

Medzičasom do hotela dorazila aj vietnamská delegácia a začali sa rokovania. Za stolom sedeli za vietnamskú stranu minister vnútra To Lam, Duong Minh Hung, Le Manh Cuong a Pham Van Hieu. Za slovenskú stranu rokovali Robert Kaliňák (vtedajší minister vnútra), Radovan Čulák (šéf protokolu ministerstva vnútra), Ivan Netík (vtedajší hovorca ministerstva vnútra) a Quang Le Hong (poradca vtedajšieho premiéra Roberta Fica).

Počas stretnutia sa stalo niečo nezvyčajné. Vietnamci požiadali veliteľa kolóny, aby do nej zaradil aj dodávku, v ktorej bol unesený Trinh Xuan Thanh. Zvyčajne je počet áut aj členov kolóny dopredu určený.

Keď sa dodávka pripojila, tak slovenskí policajti prvýkrát zbadali uneseného Vietnamca. Radovan Čulák im oznámil, aby ho preložili do policajnej dodávky. „Kali o tom vie, je to štátny záujem," malo zaznieť. Zároveň Čulák povedal, že Vietnamec je opitý, aby ho držali a nech ho nevidí vietnamský minister, lebo by šlo o hanbu.

Kolóna na letisko prišla o pol tretej a išla rovno k pripravenému lietadlu bez akýchkoľvek kontrol. Ako posledný nastúpil unesený Vietnamec, ktorého podpierali ochrankári, aby budili dojem, že je opitý. Pracovníkom, ktorí kontrovali pasy, sa nezdal počet pasažierov. Chýbali totiž doklady. Po chvíľke sa zjavil biely Seat z ministerstva vnútra a razom bolo všetko v poriadku.

Lietadlo nabralo smer Rusko, pričom prelietalo cez Poľsko. Poliakom sme ale tvrdili, že na palube je aj minister Robert Kaliňák, hoci tam bol len jeho ochrankár, ktorý dohliadal na priebeh. Nemeckí vyšetrovatelia dokonca tvrdia, že na palube nebol žiaden Slovák.

Slovenský vládny špeciál nakoniec pristál v Moskve, niečo po 17.00 miestneho času. Pilot zakázal všetkým letuškám mobily, aby nemohli fotografovať.

Čo sa dialo potom

Už začiatkom tohto roka sa začali objavovať správy, že vládny špeciál sa mohol podieľať na únose Vietnamca. Viackrát to komentoval aj prezident Andrej Kiska, ktorý tvrdil, že sa k nemu takéto informácie dostali.

Pred pár dňami vyšla závažná správa od nemeckých vyšetrovateľov. Krajinský kriminálny úrad v Berlíne totiž predpokladá podľa správy mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, že obeť únosu opustila schengenský priestor a vrátila sa do vlasti v slovenskom vládnom lietadle. Podľa berlínskych vyšetrovateľov niet o použití slovenského vládneho stroja pri únose "takmer žiadnych pochybností", cituje FAZ z ich správy.

Kriminalisti v nej poukazujú na stretnutie vietnamského ministra vnútra To Lama a vtedajšieho slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktoré podľa ich názoru "malo jediný účel", a to "pána Trinha relatívne bezproblémovo dostať zo schengenského priestoru a do Vietnamu".

Kaliňák v reakcii uviedol, že v zozname cestujúcich v slovenskom vládnom špeciáli, ktorý poskytli vietnamské úrady, nebolo meno trestne stíhaného občana Vietnamu, lietadlom nebol prevážaný žiaden ležiaci pacient ani spútaný alebo inak obmedzovaný človek a všetky osoby mali diplomatický pas.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce