03. 08. 2018 11:13 , článok bol aktualizovaný 03. 08. 2018 12:07 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Premiér Pellegrini reaguje na kauzu uneseného Vietnamca: Sakovú posiela do Nemecka

Chce zabrániť poškodzovaniu dobrého mena Slovenska.

Peter Pellegrini.
Peter Pellegrini. Foto: TASR

Príslušníci slovenských bezpečnostných zložiek a policajti prehovorili o únose Vietnamca zo Slovenska. Ich verzia sa navyše zhoduje so závermi nemeckých vyšetrovateľov. Informáciu priniesol Denník N, ktorý spolupracoval s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Portál navyše priniesol presný popis, čo sa malo s Vietnamcom Trinh Xuan Thanh diať.

Premiér Peter Pellegrini reagoval na kauzu s prísľubom o tom, že jeho vláda poskytne všetkým kompetentným orgánom maximálnu súčinnosť na to, aby sa jasne zodpovedali otvorené otázky súvisiace s týmto prípadom.

"To je jediná cesta, ako zabrániť poškodzovaniu dobrého mena našej krajiny. Preto som požiadal Ministerku vnútra SR Denisu Sakovú, aby navštívila spolu s policajným prezidentom a zástupcom generálnej prokuratúry svojho nemeckého partnera a podozrenia nemeckých vyšetrovateľov odkonzultovala osobne,“ reagoval premiér Peter Pellegrini.

Kroky generálnej prokuratúry

Pri všetkej úcte k ústavnej funkcii pána premiéra Petra Pellegriniho, generálny prokurátor Jaromír Čižnár konštatuje, že to bola práve Generálna prokuratúra Slovenskej republiky, ktorá ako prvá avizovala pracovné stretnutie zástupcov Generálnej prokuratúry SR s príslušnými partnermi Spolkovej republiky Nemecko a Českej republiky. Generálny prokurátor v tejto súvislosti už podnikol aj prvé kroky. Informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár len pripomína, že o vyslaní konkrétnych prokurátorov na zahraničnú služobnú cestu rozhoduje výlučne generálny prokurátor a nie pán premiér, ani pani ministerka vnútra,  pretože prokuratúra je samostatný, nezávislý štátny orgán od iného štátneho orgánu vrátane exekutívy, čo napokon vyplýva aj z Ústavy Slovenskej republiky.

Generálny prokurátor poznamenáva, že pani ministerka vnútra a ani prezident Policajného zboru SR nie sú orgánmi činnými v trestnom konaní, a preto sa len ťažko možno domnievať, že im budú poskytnuté relevantné informácie z vyšetrovania trestnej veci a navyše za situácie, keď informáciami o vyšetrovaní trestnej veci, resp.  jeho výsledku, neboli a nie sú informované slovenské justičné orgány.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár považuje za vhodnejšie, aby sa zahraničnej služobnej cesty namiesto ministerky vnútra a prezidenta PZ SR zúčastnili vyšetrovatelia, ktorí vybavovali žiadosti o právnu pomoc nemeckých justičných orgánov.

Reaguje aj prezident

Aj prezident Andrej Kiska apeluje na to, že ľudia majú nárok dozvedieť sa pravdu od slovenských vyšetrovateľov.

„Ak tomu niekto bráni, je potrebné prijať personálne opatrenia, a odstrániť všetky prekážky poctivému vyšetrovaniu podozrení z účasti na medzinárodnom únose. Nesmieme nikomu dovoliť, aby vrátil Slovensko späť do mečiarizmu, do čias, keď štátne orgány unášali ľudí a potom zločin kryli. V tejto súvislosti sa v pondelok stretnem s predsedom vlády Petrom Pellegrinim,“ uviedol Andrej Kiska.

Prezident sa v pondelok stretne s predsedom vlády, aby hovorili o vyšetrovaní prípadu únosu vietnamského podnikateľa.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce