03. 08. 2018 14:25 , článok bol aktualizovaný 03. 08. 2018 19:37 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Únos Vietnamca: Rezort vnútra tvrdí, že týchto 10 vecí sa nestalo

Robert Kaliňák je ochotný ísť na detektor lži.

Vietnamec Trinh Xuan Thanh.
Vietnamec Trinh Xuan Thanh. Foto: TVNOVINY.sk

Kauza uneseného Vietnamca vyvoláva mnoho reakcií a téma rezonuje čoraz viac. Príslušníci slovenských bezpečnostných zložiek a policajti, ktorí o únose mali vedieť, prehovorili. Ich verzia sa navyše zhoduje so závermi nemeckých vyšetrovateľov. Informáciu priniesol Denník N, ktorý spolupracoval s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Portál priniesol presný popis, čo sa malo s Vietnamcom Trinh Xuan Thanh diať. "Za roky som si naozaj zvykol na klamlivé a zavádzajúce články, toto je ale mimoriadna obludnosť. Sú to vymyslené veci a snaha pošpiniť Slovensko, zatiahnuť ho do tejto veci, v ktorej nefiguruje a nijako sa na tom nepodieľalo," povedal exminister vnútra Robert Kaliňák.

 

Rezort zhrnul najzjavnejšie nepravdy v článku publikovanom v Denníku N o únose vietnamského občana z Nemecka do Vietnamu. Všetko to spísal v bodoch:

1. Nie je pravda, že vietnamskí predstavitelia prišli za veliteľom kolóny Jánom H. a požiadali ho, aby do kolóny zaradil ešte jednu dodávku, v ktorej mal byť unesený Vietnamec.

2. Nečakalo sa na žiadnu dodávku, kvôli ktorej sa malo podľa publikovaného článku predĺžiť stretnutie.

3. Riaditeľ protokolu Radovan Čulák nikdy nikomu neprikazoval, aby akúkoľvek osobu „preložil“ z českej dodávky do policajnej.

4. "Kali o tom vie, je to štátny záujem“ ani nič podobné na mieste nezaznelo.

5. Riaditeľ protokolu Radovan Čulák nikdy nikomu nepovedal, že sa mal Vietnamec opiť a spadnúť zo schodov.

6. Nevieme nič o tom, že by príslušníci vietnamskej tajnej služby mali nastupovať do nejakej dodávky s osobou menom Thanh a dokonca ho pridržiavať, aby nespadol.

7. Samotnú kolónu tvorili len vozidlá ministerstva vnútra a sprievodné vozidlá s označením polícia. Žiadne vozidlá s českými evidenčnými číslami neboli súčasťou kolóny. (pozn. redakcie článok Denníka N nepísal o tom, že by súčasťou kolóny mala byť dodávka s českým EČV) Súčasťou kolóny podľa zamestnancov MV SR neboli ani motorky. Tie mali byť súčasťou sprievodu vietnamskej delegácie v marci 2017, ale nie v júli 2017, keď sa mal podľa publikovaného článku únos uskutočniť.

8. Riaditeľ protokolu Radovan Čulák zostal vo vládnom hoteli Bôrik, nebol ani v kolóne, ani na letisku pri odlete.

9. Ochrankár Ladislav O. , ktorý mal podľa článku dozerať na priebeh letu, sa na palube lietadla nenachádzal. Celý čas bol v službe a chránil exministra.

10. Rezort vnútra už poskytol vládny špeciál predstaviteľom cudzích štátov aj v minulosti.

Poslanec a exminister vnútra Robert Kaliňák je ochotný ísť na detektor lži, aby preukázal, že nemal nič spoločné s vlaňajším únosom vietnamského podnikateľa. Uviedol to vo videoodkaze na sociálnej sieti.

zdroj: Facebook/RobertKaliňák

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce