04. 08. 2018 19:23 | DUNAJSKÁ STREDA/TV Markíza

Čerstvá mamička chcela ísť po pôrode domov z nemocnice skôr. Nechceli ju pustiť

Nemocnica sa bráni, že lekári žene len odporučili zostať plných 5 dní.

Mamičku nechceli po pôrode pustiť domov skôr
Mamičku nechceli po pôrode pustiť domov skôr Foto: TV Markíza

Kedy môže čerstvá matka s bábätkom opustiť nemocnicu? Do Markízy sa ozvala žena, ktorá hovorí, že ju lekári nechceli pustiť na tzv. reverz teda na vlastnú zodpovednosť. Odísť z pôrodnice totiž žiadala skôr, ako jej odporúčali.

Posledný júlový piatok. Nemocnica Dunajská Streda. Mladej žene sa tu cisárskym rezom narodilo dievčatko. V pôrodnici s ním zostala cez víkend, no keď v pondelok udreli horúčavy, usúdila, že lepšie sa budú cítiť doma.

Od lekárky aj primára prišla záporná odpoveď. Mamička sa teda rozhodla odísť na vlastnú zodpovednosť a podpísať tzv. reverz. Ani to však podľa jej slov nestretlo s porozumením. Volala dokonca o radu na políciu či občianske združenie.

Nemocnica sa bráni, že lekári žene len odporučili zostať plných 5 dní. Je to vraj štandardný postup po pôrode cisárskym rezom. Argumentuje aj chorobou, ktorú pacientka má - sklerózu multiplex.

Na názor sme sa pýtali aj hlavného odborníka na pôrodníctvo. Ku konkrétnemu prípadu sa vyjadrovať nechce. Skleróza multiplex však podľa neho neoberá pacientku o svojprávnosť, a preto má právo na vlastnú zodpovednosť odísť.

Napokon mamičku pustili na vlastnú žiadosť domov. Z pôrodnice aj s dieťaťom odišla v pondelok večer.

Určite to nemá byť návod, aby matky odchádzali na reverz. Na prvom mieste je zdravie. Na druhej strane aj odborníci hovoria, že nemá zmysel držať ženy v pôrodniciach pridlho.

Samozrejme sa tu rozprávame o zdravých matkách a zdravých deťoch bez komplikácií. V Martine ich budú od septembra na skúšku posielať domov 24 hodín od pôrodu. Podmienkou však je, aby sa o potrebné vyšetrenia postaral pediater. Celoslovenské zmeny by mali prísť v januári.

 


VIAC Z Domáce